Silah gövde malzemesi AA7075-T6 alaşımının anodik oksidasyonu
Anodic oxidation of weapon frame material AA7075-T6 alloy
- Tez No: 505733
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK KÜÇÜKÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, hafif silah gövdelerinin imalatında geleneksel olarak kullanılmakta olan AA7075-T6 alaşımına uygulanan anodik oksidasyon işlem parametrelerinin oksidasyon tabakasının aşınma dayanımı ve korozyon direncine etkileri tespit edilip, en uygun anodik oksitleme parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan deneysel çalışmalarda Taguchi deney tasarım yöntemi kullanılarak farklı anodik oksidasyon koşullarında elde edilen numuneler, çeşitli deneylere tabi tutulmuş ve bu deneylerden elde edilen bulgular, ANOVA analizleri ile karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda anodik oksidasyon işlemi ile istenilen kalınlıklarda oksit tabakası elde edilebileceği görülmüş, yüksek yüzey sertliği ile beraber yüksek aşınma dayanımına sahip, korozyon direnci yüksek kaplamalar elde edilmiştir. İrdeleme sonucunda, 22V sabit gerilim uygulanarak 1,3A/dm2 akım yoğunluğunda, 2°C sıcaklığında, 140 dk işlem süresinde oluşturulacak oksit tabakasının en yüksek aşınma ve korozyon dayanıma sahip olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the most suitable anodic oxidation parameters by determining the effects of the anodic oxidation process parameters which are implemented to AA7076-T6 alloy which is used traditionally for the production of the light weapons frames on wear strength and corrosion resistance of the oxidation layer. The specimens which are obtained from different anodic oxidation circumstances by using Taguchi method were subjected various experimental investigations and the results of the experiments were scrutinized comparatively through ANOVA analysis. As a result of the evaluations made, it is observed that the oxide layer which is intended thickness can be obtained through anodic oxidation process and the coatings which have high surface hardness, high wear strength and good corrosion resistance were obtained. According to scrutinizing, it was observed that through the oxide layer which to be generated by implementing 22V constant voltage, 1,3A/dm2 current density, 2°C temperature and 140 min process time has highest wear and corrosion resistance.