Hafif silahlarda gövdeye gelen gerilmelerin sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
Investigation of body stresses in light weapons by finite element method
  1. Tez No: 840950
  2. Yazar: BURAK BEKİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışması hafif silahlarda gövdeye gelen gerilmelerin sonlu elemanlar yöntemi ile incelenerek, silahlarda gerilme değerlendirilmesinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, TİSAŞ‟tan alınan hafif silah gövde modeli üzerinde sonlu elemanlar metodu ile yapılan modellemede, hafif silah parçalarının silahın patlama anında, şekil ve gerilme dağılımlarının analiz sonucu değerlendirilmiştir. Ateşleme anında oluşan gerilmelerin analizinde, PA66 ve PA66 GF30 kompozit malzemesi silah kapak takımı için kullanılmıştır. Çalışmada tek atışı yapılan 6,35mm çaplı tabanca mermisinin iç basıncı 1200 bar, ilk hızı: 260 m/s, iç eneji: 86 Joule‟dur. Kapak takımının sürtünmesiz hava ortamında serbest düşme ile arpacık kısmı ve namlu kısmında çarpma etkisi ile oluşan gerilmeler incelendi. Ateşleme gerçekleştiği anda kapak takımı üzerinde elde edilen gerilme değerleri PA66 için 132,53 MPa, PA66 GF30 için 149,32 MPa „dır. İki malzeme içinde hasar oluştuğu elde edilmiştir. Serbest düşme halinde PA66 için 54,86 MPa ve 72,282 MPa gerilme değerleri, PA66 GF30 için 85,153 MPa ve 88,70 MPa gerilme değerleri elde edildi. Her iki kompozit malzemenin de hasara uğramadığı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out in order to evaluate the stresses in the guns by examining the stresses coming to the hull in fire arms with the finite element method. In the study, the result of the analysis of the shape and stress distributions of the light weapon parts at the moment of explosion of the weapon was evaluated in the modeling made with the finite element method on the light weapon body model taken from TİSAŞ. In the examination of the stresses occuring during firing, the gun cover assembly was made of PA66 and PA66 GF30 composite material. The internal pressure of the 6.35mm diameter pistol bullet with a single shot in the research is 1200 bar, the beginning velocity is 260 m/s, and the internal energy is 86 Joules. The strains induced by the cover assembly's free fall in the frictionless air environment, as well as the influence on the front sight and barrel, were examined. The valve assembly stress values measured at the point of ignition are 132,53 MPa for PA66 and 149,32 MPa for PA66 GF30. Damage was discovered in two different materials. In free fall, stress values of 54.86 MPa and 72.282 MPa for PA66 and 85.153 MPa and 88.70 MPa for PA66 GF30 were found. Both composite materials were confirmed to be undamaged.