Understanding the integrity of rural life and architecture for sustainable conservation case study: Çomakdağ, Milas
Sürdürülebilir koruma için kırsal mimari ve yaşamın bütünlüğünü anlamak Çomakdağ yöresi örneği
- Tez No: 505736
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 416
Özet
İnsan ve doğanın etkileşimi ile oluşan kırsal alanlar, bir topluluğun karakteristik özelliklerini temsil eden bir çok bileşeni içerir. Bu çalışmanın çıkış noktası olan kırsal mimari bu bileşenlerden biridir. Yerel malzemeler ve geleneksel tekniklerle üretilen kırsal mimari, kişisel, sosyal ve ekonomik ihtiyaçlara cevap verir ve her anlamda kırsal üretim ile bütünleşir. Bu sebeple, kırsal mimari ve kırsal yaşam birbirini tamamlar ve bir kültürün değerlerini ve bir yerin kimliğini temsil ederler. Fakat, Türkiye'de izlenen politikalar nedeniyle 1960'lardan bu yana kırsal nüfusta ciddi bir düşüş olmuştur. Kırsal alanlarda yaşama talebinin azalması nedeniyle, kırsal mimari kültürü ve geleneksel yaşam tarzı neredeyse kaybolmuştur. Bu nedenle, kırsal yaşamın ve kırsal mimarinin devamlılığı risk altındadır. Böyle bir ortamda, kırsal mimarinin ve yaşamın korunması, yerlerin kimliklerini oluşturan ayırt edici özelliklerini sürdürülebilir kılmak için gereklidir. Bu çalışmada, ilk olarak, kırsal alanlardaki nüfusun azalmasının ana nedenlerini anlamak için Türkiye'de izlenen tarımsal, yasal ve idari politikalar aktarılmıştır. Ayrıca, Türkiye'de kırsal mimarinin korunmasına ilişkin düzenlemeler, uluslararası tüzüklerin kırsal mimarinin korunması konusundaki genel tutumuyla ilişkilendirilerek tartışılmıştır. Uygulanan politikaların çoğu, küreselleşme, makineleşme ve sanayileşme gibi dünya çapındaki hareketlerden etkilenmektedir. Bu süreçler, tüm dünyadaki kırsal alanlarda yaşamı tehdit etmektedir. Bu nedenle, kırsal yaşamın ve mimarinin yok olmasına karşı, devlet destekleri de dahil olmak üzere, dünyada başlatılan hareketler, kavramlar ve eylemler analiz edilerek kırsal alanların ve yaşamın benimsenen ortak değerleri ve sürdürülebilir koruması için kullanılan yöntem ve araçlar ortaya konmuştur. Ardından, Çomakdağ Yöresi örneğindeki yerel halkın yaşam biçimi ve fiziksel çevre arasındaki karşılıklı ilişki incelenerek, kırsal yaşamın kırsal çevre ile - temel olarak üretime dayanan - bütünlüğü vurgulanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, sürdürülebilir koruma için kırsal yaşam ve kırsal mimarinin bütünlüğünün ve kırsal üretimin devam etmesinin gerekliliğini öne süren bir koruma yaklaşımını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Rural areas are formed with interaction of man and nature. They represent individual characteristics of a society through various components regarding the physical environment and daily life. The main concern of this study; rural architecture is one of these components. It is produced by local materials and traditional techniques. It characterizes personal, social and economic needs and integrated with rural production in every sense. Rural architecture and rural life complement each other. They represent uniqueness of a culture and identity of a place. However, there has been a serious decrease in rural population since 1960s because of the followed policies in Turkey. Owing to the decreasing demand for living in rural areas, the culture of rural architecture and traditional lifestyle is almost lost. Thus, continuity of rural life and rural architecture is at risk. In such an environment, conservation of rural architecture and life is crucial to achieve sustainability of local distinctiveness of places. In this study, agricultural, legal and administrative policies applied in Turkey are analyzed to understand the main reasons of depopulation of rural areas. Moreover, the regulations for conservation of rural architecture in Turkey are understood relating it with the general attitude of international charters on conservation of rural architecture. Most of the applied policies are affected from worldwide movements including globalization, mechanization and industrialization. These processes threaten life in rural areas all around the world. Therefore, the approaches and actions of reactions - such as movements, notions and concepts including the state supports - initiated as opposed to degradation of rural life and architecture around the world are analyzed to understand the universal values and required processes for sustainable conservation of rural areas. Afterwards, the integrity of rural life with open and built-up spaces mainly based on production is emphasized through the case study; Çomakdağ Region considering the interrelations between lifestyle and physical environments in the villages. At the end, the study puts forward a conservation approach, asserting the significance of the integrity in rural life and architecture and the necessity for continuation of production for sustainable conservation.