1,4-diokso-2,3-di(trietilmetantrikarboksilat) içeren polimerik ftalosiyaninlerin sentezi, karakterizasyonu ve termal özellikleri
1,4-dioxo-2,3-di(triethylmethantricarboxylate) containing polymeric phthalocyanines synthesis, characterization and thermal properties
- Tez No: 505735
- Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yapılan bu çalışmada (1,3-dietoksi-2-(etoksikarbonil)-1,3-dioksopropan-2-il) sodyum (I), 4,4'-((2,3-dibromobütan-1,4-diil)bis(oksi))diftalonitril (II), hekzaetil-2,3-bis((3,4-disiyanofenoksi)metil)bütan-1,1,1,4,4,4-hekzakarboksilat (III) bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen Hekzaetil-2,3-bis((3,4-disiyanofenoksi)metil)bütan-1,1, 1,4,4,4-hekzakarboksilat (III) bileşiğinden önce metalsiz ftalosiyanin polimeri elde etmek için n-pentanol çözücüsü ve DBU (1.8-diazabisiklo[5.4.0]undek-7-en) katalizörü varlığında N2(g) atmosferi altında reaksiyon gerçekleştirilerek yeşil renkli metalsiz ftalosiyanin polimeri (H2Pc) (1) sentezlenmiştir. Metalli ftalosiyanin polimerlerini elde etmek için azot atmosferinde, aynı çözücü, DBU ve uygun susuz metal tuzları (CuCl2, NiCl2, CoCl2 ve Zn(CH3COO)2) kullanılarak, 460 Watta reaksiyon gerçekleştirilerek; bakır içeren ftalosiyanin polimeri (CuPc) (2), nikel içeren ftalosiyanin polimeri (NiPc) (3), kobalt içeren ftalosiyanin polimeri (CoPc) (4) ve çinko içeren ftalosiyanin polimeri (ZnPc) (5) elde edilmiştir. Sentezlenen başlangıç maddeleri ve ftalosiyanin polimerlerinin yapıları elementel analiz, FT-IR, UV-Vis., 1H NMR, TG/DTG ve DTA analiz teknikleriyle aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, these compounds have been synthesized; (1,3-diethoxy-2-(ethoxycarbonyl)-1,3-dioxopropan-2-yl)sodium (I), 4,4'-((2,3-dibromobutane-bis(oxy))diphthalonitrile (II) and hexaethyl-2,3-bis((3,4-dicyanophenoxy)methyl) butane-1,1,1,4,4,4-hexa carboxylate (III). First, green metal-free phthalocyanine (H2Pc) (1) was synthesized from the synthesized compound hexaethyl-2,3-bis((3,4-dicyanophenoxy)methyl) butane-1,1,1,4,4,4 hexacarboxylate (III) under N2(g)atmosphere in the presence of n-pentanol and DBU (1.8-diazabiscyclo[5.4.0]undec-7-en), used as solvent and catalyst, respectively. In order to obtain metal phytalocyanines, under N2(g) atmosphere and in the presence of same solvent, DBU and proper anhydrous metal salts (CuCl2, NiCl2, CoCl2 and Zn(CH3COO)2) the reaction has been occured at 460 Watt and copper phytalocyanine (CuPc) (2), nickel phytalocyanine (NiPc) (3), cobalt phytalocyanine (CoPc) (4) and zinc phytalocyanine (ZnPc) (5) were obtained. The structures of the synthesized starting materials and phthalocyanine polymers were characterized via elemental analysis, FT-IR, UV-Vis., 1H NMR, TG/DTG and DTA analysis techniques.