2013 – 2017 yılları arasında matematik öğretiminde materyal kullanımının öğrencilerin akademik başarıları üzerine etkisi: Bir meta analiz çalışması
The effects of using of material to students' academic achievement in mathematics between 2013 and 2017: A meta-analysis
  1. Tez No: 505749
  2. Yazar: SENA DÖNMEZ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırmanın amacı, matematik öğretiminde materyal kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına olan etkisini incelemektir. Literatür taraması sonucunda araştırmanın 2013-2017 yılları arasında yapılan makale ve tez çalışmaları ile sınırlandırılmasına karar verilmiştir. Araştırma problemi göz önünde bulundurularak hazırlanan dahil etme kriterlerine uygun 4 tane doktora, 11 tane yüksek lisans ve 9 tane makale olmak üzere toplam 24 çalışma değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma sonunda bulunması beklenen etki istatistiksel bir şekilde elde edilmek istendiğinden yöntem olarak meta analiz tercih edilmiştir. Bunun nedeni sonucun nitel tarama yöntemlerine göre daha objektif elde edilmek istenmesidir. Ayrıca araştırma, eğitim bilimlerinde az sayıda yapılan meta analiz çalışma ihtiyacını karşılayacağı için önemlidir. Meta analiz çalışması R istatistik programında metafor paketi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmaya dahil edilen 24 çalışmaya ait istatistiksel verilerle her bir çalışmanın etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Çalışmaların ayrı ayrı hesaplanan etki büyüklüklerine Q Cochrane heterojenlik testi uygulanmıştır. Sonuç heterojen çıktığından rastlantısal model uygulanarak ortak etki büyüklüğü bulunmuştur. Model rastlantısal çıktığı için I2 istatistiği uygulanarak heterojenliğin ne derece varyanstan kaynaklandığı bulunmuştur. Yapılan bu araştırmada yanlılık olup olmadığına funnel grafiği, regresyon testi ve Kendall's tau testi ile bakılarak değerlendirmesi yapılmış ve son olarak Fail-Safe N ile meta analizin gücü bulunmuştur. Yapılan meta analiz sonucuna göre, matematik öğretiminde materyal kullanımının ortak etki büyüklüğü 0.7564 olarak hesaplanmıştır. Çıkan etki büyüklüğü göz önüne alındığında, materyal kullanımının öğrencinin matematik dersindeki başarısına pozitif yönde ve 'geniş' kategorisinde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Cohen'e göre ise öğretimde materyal kullanımı 'orta' düzeyde ve pozitif yönde öğrenci başarısını etkilemektedir. Q testi sonucunda çıkan p (< .05) değerine göre çalışmaların etki büyüklükleri heterojen çıkmıştır. Bu nedenle model olarak rastlantısal etki modeli seçilerek ortalama etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Araştırma homojen olmadığından ayırt edici özelliklerine göre gruplara ayrılarak oluşturulan kategoriler arasında sonucu etkileyen anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Funnel grafiğine göre, regresyon testine ve Kendall's tau testine göre anlamlı bir yanlılık bulunamamıştır. Araştırmanın gücünü gösteren Fail-Safe N değeri 1491 olarak bulunmuştur. 24 adet çalışma için çıkan bu değer yapılan meta analizin oldukça güçlü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the effect of material use to the academic achievement of students in mathematics teaching. As a result of the literature review, it was decided to limit the research to articles and thesis studies made between 2013-2017. A total of 24 studies, including 4 doctoral degree theses, 11 master's degree theses and 9 articles, were taken into account according to the inclusion criteria prepared in consideration of the research problem. In this study, meta-analysis was preferred as a method of the research because we wanted to find a statistically valid results at the end of the study. The reason for this is to obtain more objective results compared to the qualitative screening methods. It is also important that the research will meet the need for meta-analyzes in educational sciences. The meta-analysis study was done using metafor package in R statistic program. The effect sizes for each of the 24 studies, included in the study, were calculated using the statistical data given in the studies. The common effect size was calculated using random effects model, since the effect sizes for each of the 24 studies was found as heterogeneous as a result of the Q Cochrane heterogeneity test. Since we used random effects model, I2 statistic was used to assess the heterogeneity caused by variance. In this study, funnel plot, regression test and Kendalls' Tau test were used to assess the publication bias and finally the power of meta analysis was found using Fail-Safe N method. As a result of the meta-analysis, the common effect size of material use in mathematics teaching was calculated as 0.7564. According to common effect size of the research, the use of material has positive effect and 'large' influence on the achievement of student's in mathematics class. According to Cohen, the use of materials in teaching has 'medium' effect on student success, on the positive side. According to the p-value resulting from the Q test, the effect sizes of the studies are heterogeneous. For this reason, the random effect model was chosen and the common effect size was calculated. Since the research was not homogeneous, it was seperated into groups according to distinguishing characteristics for further investigation whether there was a significant difference between the groups. According to funnel graph, regression test and Kendall's Tau test no significant bias was found. Fail-Safe N value, indicating the power of the research, was found as 1491. This value for 24 studies shows that the meta-analysis is quite powerful.