Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin matematik tutumları ile temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavı fen bilimleri puanı arasındaki ilişki
The relationship between 8th grade students' attitude towards mathematics and the science course score in examination for trasition from primary to secondary education
- Tez No: 505747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PETEK PİNER BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin Matematik tutumları ile Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavındaki (TEOG) Fen Bilimleri puanları arasındaki ilişkiyi incelenmektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırma 2016/2017 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ili merkez Onikişubat ve merkez Dulkadiroğlu ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemi ile seçi++lmiş 403 8. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Matematik Tutum Ölçeği ve demografik bilgilerin olduğu veri toplama aracı kullanılmıştır. Öğrencilerin TEOG sınavındaki Fen Bilimleri puanları; öğrencilerden, puanlarına erişebilecekleri sınıf ortamında toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 15.0 (Statical Package for Social Science) paket programı ile Pearson Korelasyon Analizi, Spearman Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi-Tukey ve Bağımsız Örneklem t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin TEOG sınavındaki Fen Bilimleri puanları ile Matematik tutumları arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin TEOG sınavındaki Fen Bilimleri puanları ile anne ve baba öğretim durumu değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu; ancak cinsiyet değişkeni ile arasında anlamlı bir ilişki olmadığı gösterilmiştir. Ayrıca öğrencilerin Matematik tutumları ile anne ve baba öğretim durumu değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu; ancak cinsiyet değişkeni ile arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak TEOG sınavındaki Fen Bilimleri başarısına etkisi olan Matematik tutumunun iyileştirilmesine yönelik çalışmaların TEOG ve benzeri merkezi sınavlarda Fen Bilimleri alanı başarısına olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relation between the 8th grade students' attitude towards Mathematics and their Science course scores in Examination for Transition from Primary to Secondary Education (TEOG). This research is a descriptive study in the relational screening model. The research was carried out in 2016/2017 academic year at the middle schools which are in the central Onikişubat and Dulkadiroglu districts of Kahramanmaras province under National Education Directorate. Population of the research constituted the 403 8th grade students who were selected by the convenience sampling method. The data collection instrument was used to collect the data including the Attitude Scale for Mathematics and demographic information. Science scores of students in the TEOG exam were gathered in the classroom evironment. All data obtained from this research were analysized using SPSS 15.0 statistical software package program by Pearson Correlation, Spearman Correlation, One Way Anova-Tukey Test and Independent Samples t Test. According to research findings, it was determined that there were significant relationship between students'attitude towards Mathematics and their Science course scores in the TEOG exam. It was shown that there were significant relationship between students' Science course scores in the TEOG exam and parental educational level variables; but there were no significant relationship with gender variables. Moreover, it was determined that there were significant relationship between students' attitude towards Mathematics and the parental educational level variables; but there were no significant relationship with gender variables. As a result, it is considered that the studies for improving the attitude towards Mathematics which effects Science course achievement in the TEOG exam could provide a positive contribution to the Science field achievement in the TEOG and similar centralized exams.