1878'den günümüze Kıbrıs'tan Türk göçleri
Turkish migration from Cyprus between 1878 and today
- Tez No: 505777
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEVER ESİN DAYI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Kıbrıs tarih boyunca bir göçler adası oldu. Adada 1878'de Osmanlı yönetimi sona erdi. İngiltere egemenliği ile başlayan süreç Türk göç ve nüfus hareketlerinin de başlangıcı oldu. Bu durum aynı zamanda iç siyasi gelişmeleri de değiştirdi. 1925'de ada“Crown Colony”ilan edildi. II.Dünya Savaşı sonrasında Kıbrıs'ın statüsünde değişiklik gündeme geldi. Bu süreç sonunda 1960'da Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. 21 Aralık 1963 olayları ile cemaatler arası çatışmalar başladı. EOKA, Türklere karşı sistematik saldırılar gerçekleştirdi. 15 Temmuz 1974'te Nikos Sampson kendisini“de facto”olarak cumhurbaşkanı ilan etti. Türkiye 1974 yazında Barış Harekâtı'nı gerçekleştirdi. Adada yaşanan tedhiş ve ekonomik sorunlar nedeniyle göçler yaşandı. Bu durum aynı zamanda dış ve iç göçe sebebiyet verdi. İç göç ada içerisinde toplumların çoğunlukta olduğu bölgelere; dış göç ise çoğunlukla Türkiye, İngiltere ve Avustralya'ya gerçekleşti. Yine adada kuzeyden güneye, güneyden kuzeye göçler yaşandı. Bu çalışmada Kıbrıs'taki Türklerin göçü, tarihi gelişimi, terör hareketleri ve buna bağlı olarak nüfus hareketleri ile yurt dışındaki Kıbrıslı Türklerin sosyo-kültürel faaliyetleri ele alındı.
Özet (Çeviri)
Cyprus has been an island of migrations throughout history. The Ottoman governance ended in the island in 1878. The process which started with the British dominance became the beginning of Turkish migration and population movements. It, also, changed the internal political conflicts. The Island was announced as“Crown Colony”in 1925. The issue of change on the status of Cyprus was brought to agenda after the World War II. At the end of this process, Cyprus Republic was founded in 1960. Conflicts arose between the communities with the 21 December 1963 events. EOKA carried out systematic attacks against the Turks. Nikos Sampson, de facto, announced himself as president of republic on 15 July 1974. Turkey performed the Cyprus Peace Operation in the summer of 1974. Migrations occurred because of the terrorizing and economic problems in the İsland. It also led to internal and external migrations. Internal migrations were into the regions where the communities are majority; external migrations were mostly into Turkey, United Kingdom and Australia. Furthermore, north-to-south and south-to-north migrations occurred in the Island. This study discusses the migration of Turks in Cyprus, historical background, terrorism movements and accordingly population movements, and socio-cultural activities of the Turkish Cypriots living abroad.