Suyolcuzâde Ahmed Nehrî Dîvânı
Suyolcuzâde Ahmed Nehrî Dîvânı
- Tez No: 505785
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmada 18. yüzyılda yaşamış bir Kâdirî şeyhi aynı zamanda şair olan Suyolcuzâde Ahmed Nehrî'nin tek nüshası Vatikan Kütüphanesi, Türkçe Yazmalar Bölümü 235 numarada kayıtlı olan“Dîvân”ı incelenmiştir. Birinci bölümde şairin hayatı, tarikatı, şahsiyeti ve edebî kişiliği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Dîvân'ın şekil ve muhteva hususiyetleri üzerinde durularak incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise yazma nüshanın tanıtımı yapılmış ve metin, transkripsiyon alfabesi ile verilerek çalışma tamamlanmıştır. Bu tez ile Suyolcuzâde Ahmed Nehrî ve Dîvânı'nın klâsik Türk edebiyatında bir yer edinmesi ve 18. yüzyıl dîvân şiiri ile ilgili yapılacak çalışmalara kaynak oluşturması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Divan -which is in the Catalogue of Turkish Manuscripts in Vatican Library registered as number 235- that was written by Suyolcuzâde Ahmed Nehrî who was a Kâdirî sheikh and a poet of the 18th century. The first chapter focuses on the life of the poet, his religious order, personality, and his literary identity. The second chapter analyzes the features of the form and content of the Diwan. The third chapter introduces the manuscript and translates the text using Transcription Alphabet. This dissertation aims to promote Suyolcuzâde Ahmed Nehrî and the Divan to take its place in in Turkish Literature as well as to provide a source material for further studies in the 18th-century Classical Turkish Literature.