The political economy of Russian impact in the Balkans
Balkanlarda Rus etkisinin ekonomi politiği
  1. Tez No: 505784
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKCAN KÖSEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN İNAN RÜMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, Balkanlardaki Rus etkisini analiz etmektedir. Ekonomik kriz ve bu krizin Balkan ülkelerindeki etkilerinden dolayı, son yıllarda, Rus etkisi bu ülkelerde artış göstermiştir. 2000'li yıllardaki bazı başarılara rağmen, neo-liberal geçiş, Balkanların, özellikle de Yugoslavya sonrası çevre ülkelerin önem arz etmesine sebep olmuştur. Kriz nedeniyle yaşanan ekonomik zorluklar ve Batı merkez ülkelerinin ilgisinin göreceli olarak azalması, Rus etkisinin artmasına yardımcı olan bir ortam oluşturdu. Bu çerçevede, Rus iş adamlarının yoğun ilgisi politik alana taşarak Yugoslavya sonrası devletlerin iç ve dış politikaları üzerinde baskı oluşturmuştur. Rus iş dünyası ve Rus devleti bu çerçevedeki olanaklarını Rus dış politikasının amaçlarını gerçekleştirmek için kullanmıştır. Bu bağlamda, Rusya, ekonomik ilişkilerin dış politika ile bağdaşmasının başarılı bir örneğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada, liberal ekonomik dünya düzeni çerçevesinde Rusya Federasyonu ve Yugoslavya sonrası devletlerin ilişkileri üzerinden ekonomik ilişkilerin ve dış politikanın nasıl birleştirebileceğinin bir örneği olarak analiz edilebileceğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to analyze the Russian influence in the Balkans. It appears that Russian influence has increased in recent years due to global economic crisis and its effects in the Balkan countries. Despite some successes in 2000s, the neo-liberal transition resulted in the accentuation of the peripheral position of the Balkans, particularly post- Yugoslav countries. The economic difficulties due to crisis and relative decrease in the interest of Western core countries, caused an environment conducive to increasing Russian influence. The intense interest of Russian business expressed itself in the form of political pressure on post- Yugoslav countries, seeking to shape their domestic politics and foreign policies. The Russian business and state also used this opportunity to realize the aims of Russian foreign policy. This thesis argues that, the relations between the Russian Federation and post- Yugoslav countries under the liberal world economic order can be analyzed as an example of how economic relations and foreign policy can be combined. In this manner,Russia manifested a successful example of combination of economic relations into foreign policy.