H. 1 Mart 1323 / M. 14 Mart 1907 tarihli 19 Numaralı Kırşehir Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
1 March 1323 H./M. 14 March 1907, Kırşehir on transcription of Court Registers 19 and evaluation
  1. Tez No: 505813
  2. Yazar: MUSTAFA BEKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 429
Özet
R. 1 Mart sene 1323 / M. 14 Mart 1907 tarihli 19 Numaralı Kırşehir Şeri'yye Sicili alınarak hazırlanmış olan bu çalışma ilin, sosyal, kültürel ve ekonomik yapısını aydınlatacak muhtevaya sahiptir. Kırşehir, ilkçağdan itibaren Anadolu'nun sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik açıdan değişken ve renkli bir karakterini taşıyan önemli merkezlerden biri olmuştur. Belgelerden yola çıkarak Kırşehir'in 20. Yüzyılın ilk yarısındaki yaşam şekli, yer ve şahıs isimleri, ekonomik, askeri, sosyal ve kültürel çıkarımlar yapılabilmektedir. Meydana gelen hukuki davalar, Osmanlıca yazma eserlerin aydınlatılması bakımından çok mühimdir. Bu belgeler birinci elden kaynak özelliği taşımakta, araştırmacıların çalışmalarına rehber olmakta, geçmiş ve gelecek arasındaki bağı pekiştirmektedir. Aynı zamanda devlet arşivlerinde unutulmaya yüz tutmuş değerli hazinelerimiz gün ışığına çıkmaktadır. Bu çalışmada metnin orjinalliğinin ve bütünlüğünün korunmasına dikkat edilmiş, diğer telif eserlerden de istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
R. March 1, 1323 / M. This work, which was prepared by taking the record number 19 of Kırşehir Shari, dated 14 March 1907, has the content to illuminate the social, cultural and economic structure of the province. Kırşehir has been one of the important centers bearing the colorful and colorful character of Anatolia from the social, cultural, political and economic point of view. By way of the documents, life style, place and person names, economic, military, social and cultural conclusions can be made in Kırşehir's first half of the 20th century. Legal cases coming to the square are very important in terms of illuminating Ottoman writing works. These documents provide first-hand resource management, guide researchers in their work, and reinforce the link between past and future. At the same time, our valuable treasures, which are forgotten in the state archives, come out to daylight. In this work, attention has been paid to preserving the authenticity and integrity of the text, and other copyrighted works have been exploited.