Öğretmenlik meslek etiği ile özyeterliliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between teaching profession ethics and self-efficacy
- Tez No: 505814
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada; öğretmenlerin meslek etiği algıları ile özyeterlilik algıları arasındaki ilişki ve öğretmenlerin özyeterlilikleri“yaş, cinsiyet, medeni durum, statü (öğretmen, eğitim yöneticisi), mesleğini isteyerek seçme durumu, doğum yerinde çalışma durumu, sendika üyesi olma durumu”değişkenleri açısından incelendi. Araştırma nicel verilere dayalı ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma evreni Konya ve Karatay ilçesinde faaliyet gösteren 30 okul ve bu okullarda görev yapan 928 öğretmen, 82 eğitim yöneticisi olarak belirlenmiştir. Araştırmada örneklem, araştırma evreninden tesadüfi küme örnekleme alma yöntemiyle seçilmiştir. Araştırma çalışma grubu seçtiğimiz okullarda görev yapan 272 öğretmen ve 72 eğitim yöneticisinden oluşmaktadır. Araştırmada“Öğretmen Özyeterlik Ölçeği”ile“Öğretmen Etik Davranışlar Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma genelinde öğretmenlerin ve eğitim yöneticilerinin meslek etiği ve özyeterlik algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Meslek etiği algı düzeyleri, özyeterlik algı düzeyleri üzerindeki etkisi pozitif ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Bazı demografik değişkenlerde öğretmen özyeterliliği alt boyut puan ortalamaları anlamlı bir farklılık gösterirken, bazılarında anlamlı bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; The relationship between teachers' perceptions of professional ethics and self-efficacy perceptions were examined in terms of variables such as age, gender, marital status, status (teacher, education manager), voluntary selection status, working status at birth place, status of union membership. The research is a research on relational screening model based on quantitative data. The study universe consists of 30 schools in Konya and Karatay, 928 teachers working in these schools, 82 education administrators. Sampling in the study was selected by random sampling from the research universe. The research study group consists of 272 teachers and 72 education administrators who work in selected schools.“Teacher Self-Efficacy Scale”and“Teacher Ethics Behavior Scale”were used in the study. There was a significant relationship between profession ethics and self-efficacy perceptions of teachers and education administrators. Vocational ethical perception levels and self-efficacy perceptions were positively and statistically significant. In some demographic variables, teacher self-efficacy subscale scores showed a meaningful difference, while some did not show any significant difference.