Remazol Brilland Blue R'a maruz bırakılan kerevit (Astacus leptodactylus)'in solungaç dokusunda biyokimyasal yanıtın araştırılması
Investigation of biochemical response in gill tissue of crayfish (Astacus leptodactylus) exposed to Remazol Brilland Blue R textile dye
  1. Tez No: 505848
  2. Yazar: TUFAN KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, çeşitli konsantrasyonlarda tekstil boyar maddesi Remazol Brilland Blue R'a maruz bırakılan tatlısu istakozu (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823)'nda biyokimyasal yanıtın araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma grupları, kontrol grubu (0 mg/l-1) ve kerevitlerin Remazol Brillant Blue R 3 subletal dozuna (0,5 mg/l-1, 1 mg/l-1 ve 2 mg/l-1) maruz bırakıldığı deneme grupları şeklinde oluşturuldu. Her akvaryumda bulunan kerevitlerin 24 saat ve 48 saat sonunda akvaryumdan alınmıştır. Biyokimyasal yanıtın belirlenmesi için kerevitin solungaç dokusunda glutatyon (GSH), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve malondialdehyde (MDA) seviyeleri incelenmiştir. SOD aktivitesi araştırılmış olup, 24 saat ile 48 saatlik örneklemeler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). 24 saatlik örneklemede uygulanan dozlar arasında istatistiksel olarak önemli bir fark tespit edilemezken (p>0.05), 48 saatlik örneklemede ise doz grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate biochemical response of freshwater crayfish (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) when they were exposed to Remazol Brilland Blue R being textile stain at various concentrations. The study groups were constituted as the control group (0 mg/l-1) and exposed groups to the sublethal dose of Remazol Brillant Blue R 3 (0.5 mg / l -1, 1 mg / l -1 and 2 mg / l -1). Crayfish in each aquarium were removed from the aquarium after 24 hours and 48 hours. Reduced glutathione (GSH), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and malondialdehyde (MDA) levels in gills of crayfish were assessed for determination of biochemical response. SOD activity was investigated and there was no statistically significant difference between 24 hour and 48 hour samples (p> 0.05). It was determined that there was no statistically significant difference among the doses administered in the 24 hour sample (p> 0.05) while there was the statistically significant difference among the dose groups in the 48 hour sample (p 0.05).