Remazol Brillant Blue R arıtımında kullanılmak üzere Chlorella vulgaris üretiminde gıda atıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of food wastes in Chlorella vulgaris cultivation for Remazol Brillant Blue R removal
- Tez No: 809768
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ERTUĞRUL KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tekstil atık suları içeriğinde barındırdığı boyalar, ağır metaller ve toksik maddeler nedeniyle hem insan hem de çevre sağlığı için ciddi tehdit oluşturmaktadır. Tekstil atık sularının arıtımı için kullanılan biyolojik yöntemlerde alglerin, geniş yüzey alanları ve bağlanma yetenekleri sayesinde en yüksek biyosorpsiyon özelliğine sahip oldukları düşünülmektedir. Bu bağlamda tez çalışmasında Chlorella vulgaris mikroalgal gelişimini artırmak için daha önce literatürde denenmemiş elma posası ve balkabağı atığı şekeri ile fotoheterotrofik gelişiminin değerlendirilmesi ve mikroalgin Remazol Brillant Blue R (RBBR) biyosorpsiyonundaki potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması kapsamında gerçekleştirilen deneylerde mikroalgal gelişim için öncelikle fotoototrofik ve fotoheterotrofik kültivasyon koşulları incelenmiştir. En yüksek RBBR giderim verimini elde etmek için biyosorpsiyonu etkileyen pH değeri (2 - 10), başlangıç RBBR konsantrasyonu (100 - 800 mg/L), başlangıç biyokütle konsantrasyonu (1 - 3 g/L) ve biyosorpsiyon zamanı (0-120 dakika) gibi önemli parametreler optimize edilmiştir. Çalışma sonucunda, en yüksek mikroalgal gelişim, 0.5 g/L balkabağı atığı şekeri içeren fotoheterotrofik koşulda 0.502 g/L olarak belirlenmiştir. En yüksek boya giderimi, pH 4'te, 103.38 mg/L RBBR boya konsantrasyonunda, 3 g/L biyosorbent varlığında %99.49 olarak saptanmıştır. Tez çalışmasında, elma posası ve bal kabağı atığı şekerinin C. vulgaris biyokütle eldesinde kullanımı literatürde ilk kez gösterilmiştir. Gerçekleştirilen çalışma ile bu mikroalgin hem atık yönetimi hem de boya giderimi için umut vaadedden potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Textile wastewater creates a serious threat to ecosystem and human health because of containing dyes, heavy metals and toxic substances. In the biological methods used for the treatment of textile wastewater, it is thought that algae are have the highest biosorption propertiesthanks to their large surface areas and binding abilities . In this context, in the thesis study, it was aimed to evaluate photoheterotrophic growth of Chlorella vulgaris microalgae with apple pomace and pumpkin waste sugar, which has not investigated before in the literature, and determine Remazol Brillant Blue R (RBBR) biosorption potential of microalgae. In the experiments carried out within the scope of thesis study, firstly photoautotrophic and photoheterotrophic cultivation conditions were examined for microalgal growth. To obtain the highest RBBR removal yield, important parameters affecting biosorption such as pH values (2-10), initial RBBR concentrations (100 - 800 mg/L), initial biomass concentrations (1 - 3 g/L) and biosorption time (0-120 minutes) were optimized. As a result of the study, the highest microalgal growth was determined as 0.502 g/L in photoheterotrophic condition containing 0.5 g/L pumpkin waste sugar. The highest dye removal was calculated as %99.49 in the presence of 3 g/L biosorbent and 103.38 mg/L RBBR dye concentration at pH 4. In the thesis study, the use of apple pomace and pumpkin waste sugar in the production of C. vulgaris biomass was shown for the first time in the literature. With the conducted study, it was determined that this microalgae has promising potential for both waste management and dye removal.