Bir sistemin rekabet eden riskler teorisine göre güvenilirlik analizinin yapılması
The reliability analysis of a system according to competing risk theory
  1. Tez No: 505854
  2. Yazar: UĞUR HIÇKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA KAPAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Havacılık sektöründe kullanılan bir sistemin ne zaman arıza yapacağının ve servis ömrünü bitireceğinin bilinmesi hayati bir öneme sahiptir. Güvenilirlik analizleri ise arıza zamanının belirlenebilmesinde çok büyük bir paya sahip olduğu için çalışmamızda tamirlik bir ünitenin güvenilirlik parametreleri bulunmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda son 4 yıllık arıza verileri özel geliştirilmiş askeri güvenilirlik veritabanından alınmıştır. Bu sebepten dolayı güvenlik ve istihbarat açısından problem yaratması muhtemel veriler kodlanmıştır. Arızalar, kritik ve kritik olmayan şeklinde bakım ekibinin tecrübeleri, teknik spesifikasyonlar ve bakım el kitaplarındaki bilgiler göz önünde bulundurularak ikiye ayrılmıştır. Daha sonra Rekabet Eden Riskler Teorisi kurallarına göre değerlendirme yapılmış ve arıza verilerinin uygun olduğu model bulunmuştur. Model kuralları göz önünde bulundurularak güvenilirlik parametreleri belirlenmiştir. Analiz üç aşamalı gerçekleşmiştir. Bunlar tüm sistem analizi, alt sistem bazında analiz ve tekli sistem analizidir.
Özet (Çeviri)
It is vital to estimate the time when system will fail and terminate the service sojourn in aviation industry. Reliability analysis has the biggest proportion for determining the failure time of a system, component…etc. Because of this fact we studied reliability analysis of a repairable system and tried to find reliability metrics. In our study, we take failure data of a system from a military reliability database. So some data which can cause security and intelligence problems are changed. Failures are grouped as crtical and non-critical by taking into consideration maintenance personnel's experiences, technical specifications and maintenance manuals. The best model for the data is identified according to competing risk theory. Reliability metrics are computed using this model. The analyze is constructed with 3 stages, these are complete system analysis, subsystem-based analysis and singular system analysis.