On the utilization of solar energy in trains
Trenlerde güneş enerjisinin kullanımı
  1. Tez No: 505867
  2. Yazar: ZELİHA KIRILMIŞ ÖZTÜRKTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IBRAHIM MAHARIQ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Güneş enerjisinin pek çok avantajı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bunlardan bazıları kirliliğe sebep olmaması, azbakım, kolay kurulum ve uzun ömürlü olmasıdır. Bu nedenle, trenlerde bunları kullanmak büyük bir avantaj sağlar. Ayrıca fiyat- maliyet marjı yüksek olması ve tüketilen elektrik enerjisi maliyetinin az olmasıdır. Bu araştırma olası yararlı bir model oluşturacaktır. Bu tez ile sunulan model ile elektrikli trenlerin şebekeden çekeceği güç azaltılacak, böylece yenilebilir enerji kullanımı sayesinde karbon dioksit salınımı azaltılacaktır. Bu tezin sonuçları ekonomik ve çevresel açıdan ümit verici sonuçlar ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that the solar energy has many advantages. Some of them are non-polluting, low maintenance, easy installation and long lasting. Therefore, it provides huge benefits to use them on the trains. Also its price-cost margin would be high and the cost of consumed electrical energy is reduced. This research will create a model that is possible useful formation. The model to be presented in this thesis will decrease the electricity absorbed from grid in the electrically excited trains, decrease the carbon dioxide emission thanks to the renewable energy usage. The results of this thesis will present promising results in terms of economy and environment.