Yaşlı dinlenme ve bakım evlerinde yapay aydınlatma ilkeleri, inceleme ve öneriler
The principles of artifical lighting, investigation and recoomendations for the elderly residences
- Tez No: 505868
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA RENGİN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsan yaşamı doğumla başlayıp ölüm ile sonlanan bir süreçtir. Bu süreç üç evreden oluşur ve bu üç evrenin sonuncusu olan yaşlılık evresinde insanlarda biyolojik, fizyolojik, ruhsal ve fonksiyonel değişimler görülür. Dünya sağlık örgütü (World Health Organization; WHO) yaşlılığı,“Çevreye uyum sağlayabilme yeteneğinin yavaş yavaş azalması”olarak tanımlar ve 60 yaş üstü bireyleri yaşlılık evresinde kabul eder. Ülkelerin içinde bulunduğu koşullar, sağlık alanındaki gelişmeler, toplumsal ve kültürel boyutlar gibi etmenler yaş sınıflandırmasını değiştirebilir. Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre 65 yaş üstü insanlar yaşlı olarak kabul edilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ve sağlık alanındaki yeniliklere bağlı olarak tüm dünyada 65 yaş ve üzeri nüfus artmıştır. Bu nedenle, yaşlılık evresinde olan bireylerin sosyal yaşamdan koparılmadan hayatlarına devam ettikleri kurum ve kuruluşlara giderek daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizdeki bu kurum ve kuruluşlar“T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı”na bağlı huzurevleri ve huzurevi yaşlı bakım rehabilitasyon merkezi olarak hizmet vermektedir. Huzurevlerinin yaşam odaları, kullanıcıların evlerinin yerine koydukları ve en çok vakit geçirdiği mekanlardan biridir. Dolayısıyla huzurevi yaşam odalarının yapay aydınlatma düzenleri işlev, eylem ve bireylerin görme yetisine uygun olarak tasarlanmalıdır. Bu yüksek lisans tezi kapsamında, görme organının yaşlanmasıyla oluşan değişimler, bu değişimlere göre görsel konfor koşullarının sağlanması için genel ilkeler verilmiştir. Mevcut bir huzurevi tip yaşam odalarının yapay aydınlatma düzenleri, ilgili ölçütler bağlamında nesnel ve öznel yöntemlerle incelenmiş, bulgular karşılaştırılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human life is a process that starts with birth and ends with death. Human life consists of three phases, and the last one of these three phases, the biological, physiological, spiritual and functional changes are seen in the old age. The World Health Organization (WHO) defines aging as“a gradual decline in ability to adapt to the environment”and accepts individuals over the age of 60 in the elderly. Factors such as the conditions within the countries, developments in the health field, social and cultural dimensions can change the age classification. Turkey Statistical Institute (TUIK) is considered to be an elderly people over 65 years. Today, due to developing technology and innovations in health, the population has increased over 65 years of age. For this reason, there is need for institutions and organizations for these people. T.C. The Ministry of Family and Social Policy serves as a elderly residence and elderly residence as an elderly care rehabilitation center. The artificial lighting schemes of nursing home living rooms should be designed in accordance with the function and action of the individual to see. Within the scope of this graduate thesis, general principles have been given to the changes caused by the aging of the visual organs and to the visual comfort conditions according to these changes. Artificial lighting schemes of an existing elderly residence is examined with objective and subjective methods in the context of relevant criteria, findings and suggestions are presented.