Türkiye'deki sistemik öneme sahip bankaların kantil regresyon kullanılarak koşullu riske maruz değer yöntemi ile tespit edilmesi
Identifying systemically important banks in turkey by using quantile regression with the method of conditional value at risk
  1. Tez No: 505866
  2. Yazar: ZEHRA CİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAYAT GÖLBAŞI ŞİMŞEK, PROF. DR. EBRU ÇAĞLAYAN AKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
2008 finansal krizinden sonra en çok tartışılan ve üzerinde çalışılan konulardan biri olan sistemik risk konusu Türkiye'de faaliyet gösteren bankalar açısından incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de faaliyet gösteren bankaları koşullu riske maruz değer yöntemi kullanarak sistemik risk açısından analiz etmek ve sistemik öneme sahip bankaları tespit etmektir. Yapılan çalışmada sistemik riski ölçme yöntemlerinden biri olan Koşullu Riske Maruz Değer (CoVaR) yöntemi kantil regresyon kullanılarak uygulanmıştır. Çalışmada Türk finans sektörün aktif büyüklüğünün yaklaşık %87'lik kısmını oluşturan on üç büyük bankanın kamuya açıklanan 2005-2016 yıllarına ilişkin üç ay sonu itibariyle yayımlanan mali tablo verileri ve yıl sonu mali tablo verileri kullanılmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların taşıdığı sistemik riski kantil regresyon ve CoVaR yöntemiyle ölçen ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Finansal kuruluşların sistemik riske katkısını değerlendirme sürecinde; bankaların aktif getiri değişim oranları, finansal sisteme ait makro ekonomik değişkenler ve bankaların özelliklerini yansıtan banka değişkenleri dikkate alınarak çalışmada yer alan on üç bankanın riske maruz değerleri (VaR) ve koşullu riske maruz değerleri (CoVaR) kantil regresyon yöntemiyle tahmin edilmiştir. Sonrasında ise analizde yer alan bankaların finansal sistemin sistemik riskine katkısı (∆CoVaR) tahmin edilmiştir. Sonuç olarak, büyük ölçekli bankaların sistemik riske katkısının diğerlerine göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Systemic risk, one of the most dicussable and worked subjects after the global financial crisis of 2008, is studied on the behalf of banks operating in Turkey. The aim of this study is to analyze the banks in Turkey in terms of systemic risk and to identify systemically important banks of Turkey by using Conditional Value-at-Risk (CoVaR). One of the measurement methods of systemic risk, Conditional Value-at-Risk (CoVaR) has been applied by the way of quantile regression in this study. The quarterly and yearly publicly announced financial statements of thirteen banks which composed of almost 87% of the whole assets size of Turkish financial sector were used in the study from the period of 31.03.2005 to 31.12.2016. This study has a feature of the first study on systemic risk based on using quantile regression and CoVaR method for the banks operating in Turkey. During the process of evaluating the contribution of the financial institutions to the financial system's systemic risk, it has been estimated value-at-risk and conditional value-at-risk of these thirteen banks by using quantile regression to take into consideration the growth rate of return of assets of each bank, macro economic variables of the financial system and banking variables. Afterwards, their contribution to systemic risk (∆CoVaR) of the financial system has been estimated separetely. As a result, it has been concluded that the large-scale banks has more contribution to the systemic risk of the financial system than the others.