Syntactic priming of relative clause attachment in monolingual Turkish speakers and Turkish learners of English
Ana dili Türkçe olan tek dilli ve İngilizce öğrenen bireylerde ilgi tümcelerinin bağlanmasında sözdizimsel hazırlama
  1. Tez No: 505869
  2. Yazar: ZEYNEP BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANNETTE EDELTRAUD HOHENBERGER GEB. LIPPOK, PROF. DR. DENİZ ZEYREK BOZŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı seviyelerde İngilizce öğrenen ana dili Türkçe olan bireylerde ilgi tümcelerinin isim tamlamalarında tamlayan ya da tamlanan ile bağlanmasında yapısal hazırlama etkisini yalnızca Türkçe konuşan bireylerle kıyaslayarak incelemektir. Türkçe ve İngilizce tipolojik olarak farklı dil gruplarına aittir. Bu çalışma kapsamında her iki dilde ilgi tümcelerinin isim tamlamalarında tamlayan ya da tamlanana bağlanması ve yapısal hazırlama etkisi incelenmiştir. Gerekli veri oldukça geniş bir katılımcı grubundan, çevrimdışı (kağıt-kalem), çevrimiçi (kendi hızında okuma), ve göz izleme çalışmaları uygulanarak toplanmıştır. Veri analizi hem yalnızca Türkçe konuşan bireylerin hem de ana dili Türkçe olan İngilizce öğrenenlerin kullandıkları çözümleme stratejileri ile ilgili önemli bulgular sağlamıştır. İlgi tümcelerinde tamlayan ya da tamlanan tercihi üzerine etkisi bulunan pek çok etmen ortaya çıkmıştır. Bu çalışma şu etmenlerin rolüne değinmektedir: (i) tamlayan ve tamlanan isimlerde yer alan canlı / cansızlık bilgisi; (ii) tamlayan ve tamlanan isimler arasındaki anlamsal ilişki; (iii) tamlayan ve tamlanan isimlerin yakın ve uzak yüklem ile anlamsal ilişkisi; (iv) ilgi tümcelerinde etken ya da edilgen fiil kullanımı. Ayıca, işleyen bellek kapasitesi ve ilgi tümcelerinin tamlayan ya da tamlanan ile bağlanması arasındaki ilişkiye değinilmiştir. Özetle, ilgi tümcelerinin tamlanan ile bağlanması işlemleme zorluğu ile ilişkilendirilmiştir. Bunların dışında, yöntemsel etmenlerin, örneğin sunum şekli (örn. tüm cümle veya öbek öbek), teknik (örn. çevrimdışı,çevrimiçi, veya göz izleme çalışması), ve çalışma şartları (örn. örtülü işlemleme veya yönlendirilmiş değerlendirme; kavrama veya üretme) gibi, ilgi tümcelerinin tamlayan ya da tamlanan ile ilişkilendirilmesi üzerine etkileri olduğu görülmüştür. Konuyla ilgili daha fazla araştırma fikri tez sonunda belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the syntactic priming of relative clause attachment in monolingual Turkish speakers and Turkish learners of English with different levels of proficiency in English. Turkish and English belong to typologically different groups of languages. Within the scope of this study, we investigate syntactic priming of relative clause attachments, which enables us to examine and compare the strategies employed for ambiguity resolution both in Turkish and English. The data was collected through offline (pen-and-paper), online (self-paced reading), and eye-tracking studies. The analysis of the data revealed important findings about the parsing strategies employed by both monolingual Turkish speakers and Turkish learners of English. The role of several confounding factors on RC attachment preferences was identified, such as the role of (i) animacy / inanimacy information embedded in the host NPs, (ii) semantic relations between the host NPs, (iii) the semantic associations of the host NPs with the proximal and the distal predicate, and (iv) active / passive RC condition. Furthermore, the relation between working memory capacity and RC attachment preferences was analysed. Overall, the results show that NP1 (high) attachment preference can be attributed to processing difficulty. Besides, effects of methodological issues, such as the presentation mode (i.e. full sentence or phrase-by-phrase), techniques (i.e. offline, online, or eye-tracking), task requirements (i.e. implicit processing or directed assessment of the syntactic structure in the prime) and modality(comprehension or production) were compared.