Türkiye'de yetişen epimedium L. (Berberidaceae) türleri üzerinde araştırmalar
Investigations on epimedium L. (berberidaceae) species growing in Turkey
- Tez No: 505885
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKSUT COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmamızın amacı; ülkemizde yetişen Epimedium L. (Berberidaceae) türleri üzerinde morfolojik, anatomik araştırmalar yapmak, kimyasal bileşimlerini ve biyolojik aktivitelerinin incelenmektir. Bu amaçla E. pubigerum ve E. pinnatum subsp. colchicum türlerinin morfolojik ve anatomik özellikleri araştırılmıştır. Kimyasal çalışmada türlerin çiçekli ve çiçeksiz dönemde toplanan toprak üstü ve toprak altı kısımlarının ana etken madde grupları incelenmiştir. Ayrıca bu türlerin total fenolik bileşik ve total flavonoit miktar tayini yapılmıştır. YBSK ile etanol ekstrelerinde ikarin, epimedin A, epimedin B ve epimedin C miktarları belirlenmiştir. YBSK sonuçlarına göre E. pubigerum türünün toprak üstü kısmından ve E. pinnatum subsp. colchicum türünün toprak altı kısımlarına ait etil asetat ve n-butanol fraksiyonlarından 4 flavonoit izole edilmiş ve yapısı standart maddeler ve spestroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Biyolojik aktivite olarak antioksidan ve diyabetik sıçanlarda erektil disfonksiyon etkisine bakılmıştır. Çiçekli dönemde toplanan türlerin antioksidan etkilerinin yüksek olduğu görülmüştür. Aynı şekilde çiçekli dönemde toplanan türlerin ekstreleri ve izole ettiğimiz ikarin bileşiğinin erektil disfonksiyon aktivitesi araştırılmış ve özellikle ikarin bileşiğinin in vivo etkisinin yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is is to perform morphological and anatomical studies on Epimedium L. species grown in Turkey and to investigate the in chemical compositions and biological activities. The aerial and underground parts have been examined for major active substance groups. Also, total phenolic compound and total flavonoid contents of these species were determined. Amounts of icariin, epimedin A, epimedin B and epimedin C were determined in ethanol extracts with HPLC. Ethyl acetate and n-butanol fractions of aerial part of E. pubigerum and ethyl acetate and n-butanol fractions of underground part of E. pinnatum subsp. colchicum have been isolated and obtained 4 flavonoids derivates. The aerial and underground parts of these species have been investigated in respect to their antioxidant activity and against erectile dysfunction in control and diabetic rats. The extracts of the species collected during flowering period and icariin have been investigated on erectile dysfunction. Activity of the isolated compound were investigated and the in vivo effect of the icarin compound was found to be higher.