Kızılırmak'ta yaşayan bazı balık çeşitlerinde selenyum türlemesi
Selenium speciation in some fish species living in Kizilirmak
- Tez No: 505884
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELİKE BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Sunulan bu tez çalışmasında balıktaki farklı Se türlerinin tayinine imkan sağlayacak bir analitik metot kullanılmıştır. Metot, örneklerdeki Se türlerinin mikrodalga-yardımlı ekstraksiyonunun ardından hibrit HPLC-ICP-MS sistemle tayinine dayanmaktadır. Üç farklı selenyum türünün (SeIV, SeVI ve SeMet), anyon değişim prensibine dayanan bir kromatografik metot ile 3 dakikalık bir süre içerisinde tam olarak ayrımı gerçekleştirilmiştir. Analitiksel karakterizasyonlar sonucunda, SeMet, Se(IV) ve Se(VI) için gözlemlenebilme sınırları sırasıyla 16,90 ppb, 3,11 ppb ve 1,07 ppb bulunmuştur. Bu türlerin tayin sınırları ise sırasıyla 56,35 ppb, 10,38 ppb ve 3,58 ppb olarak hesaplanmıştır. Metot hızlı, basit, çevreci avantajlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the presented thesis, it was usdeveloped an analytical method allowing determination of diverse forms of Se in fish. The method based on determination of Se species by the hyphenated HPLC-ICP- MS after the microwave-assisted extraction of samples. The entire separation of three different Se species (SeIV, SeVI ve SeMet) was performed within 3 minutes using an anion exchange chromatographic method. Limit of detections for SeMet, Se(IV) ve Se(VI) were found to be 16,90 ppb, 3,11 ppb and 1,07 ppb, respectively, after analytical characterizations. Limit of quantifications of this species were calculated to be 56,35 ppb, 10,38 ppb and 3,58 ppb, respectively. The method has advantages of fastness, simplicity, environmentally green.