Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve hastane kaynaklı pnömonide ertapenem tedavisinin hematolojik ve biyokimyasal parametrelere etkileri
Hematologic and biochemical effects of ertapenem in urinary tract i̇nfections and hospital-acquired pneumonia in children
- Tez No: 505891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Karbapenem grubu antibiyotiklerin yeni bir üyesi olan ertapenemin çocuk hastaların tedavisinde kullanımı sonrası etkinliğini, hematolojik ve biyokimyasal parametrelere etkilerini araştırmak. Hastalar ve Yöntem: Hastanemizin Çocuk kliniğinde 01.01.2014-01.01.2017 tarihleri arasında yatarak ertapenem tedavisi alan hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası hematolojik ve biyokimyasal parametreleri karşılaştırıldı ve tedavi sırasında görülen yan etkiler retrospektif olarak incelendi Bulgular: Çalışmaya 103 hasta dahil edildi. Hastalar hastanemizde yatarak ertapenem tedavisi alan idrar yolu enfeksiyonu, hastane kaynaklı pnömoni ve sepsis tanısı olan 3 ay 18 yaş arası çocuklardı. Hastalar yaşlarına göre 2 yaş altı ve 2 ya üstü olarak değerlendirildi. Ayrıca tanılarına göre pnömoni, idrar yolu infeksiyonu ve sepsis olarak gruplandırıldı. 2 yaş altı ve 2 yaş üstü hastalar cinsiyetlerine göre( p: 0,067) , tanıları yönünden (p: 0,657), kronik hastalıklarının varlığı açısından (p:0,166), tedavi aldıkları servis(çocuk servisi/çocuk yoğun bakım ünitesi) yönünden ( p: 0,488) tedavi sonucu (şifa ile taburcu, tedavi değişimi, tedavi alırken başka üniteye sevk ve ex) yönünden (p: 0,120)değerlendirildi ve istatiksel açıdan anlamlı fark bulunmadı. Bulgular cinsiyet tanı ek tanı, tedavi aldığı servis ve tedavi sonucu açısından 2 yaş altı ve 2 yaş üstü grupta benzer bulundu. Yine her 2 grupta :tedavi aldığı süre, ertapenem öncesi antibiytik kullanımı, idrar kültüründe üreme, kan kültüründe üreme ve trakeal aspiratta üreme açısından karşılaştırma yapıldı: antibiyotik kullanımı 2 yaş üzeri grupta daha uzun saptandı (p:0,007), diğer bulgular her iki yaş grubunda benzerdi. Her iki grupta tedavi sırasında görülen istenmeyen etkiler konvulsiyon, döküntü, diyare karşılaştırıldı: diyare 2 yaş altı grupta %11,4 ( p: 0,043) olarak saptandı, 2 yaş üzeri hiçbir hastada görülmedi. Tedavi sırasında konvülsiyon geçiren hastaların istatiksel değerlendirmeleri 2 yaş altı ve üstü grupta benzer bulundu ve her 2 grupta da erkek cinsiyette daha fazla saptandı. Hastaların hematolojik ve biyokimyasal parametreleri karşılaştırıldığında hemoglobin, lenfosit ve trombosit değerlerinde her iki yaş grubunda tedavi öncesi ve sonrası istatiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı. Nötrofil değerlerinde her 2 grupta düşme görüldü ve 2 yaş altı grupta p: 0,001, 2 yaş üzeri grupta p: 0,004 olarak saptandı. C- reaktif protein değerinde her 2 grupta düşme saptandı, her iki grup için p:0,001 olarak bulundu. prokalsitonin değerlerinde her iki grupta da düşme saptanmasına rağmen istatiksel açıdan anlamlı kabul edilmedi. Her iki gruptada aspartat amino transferaz, alanin amino transferaz, alkalen fosfataz, üre, kreatinin değerleri açısından anlamlı bir yükselme saptanmadı. Hastalar tanılarına göre gruplandırıldıklarında (pnömoni, idrar yolu enfeksiyonu, sepsis) lökosit sadece idrar yolu enfeksiyonunda anlamlı düşme gösterdi( p: 0,001). Nötrofil değerinde hem idrar yolu enfeksiyonu ( p:0,003) hem de pnömonide (p: 0,001 ) istatiksel açıdan anlamlı düşme saptandı. Her 3 grup beraber karşılaştırıldığında idrar yolu enfeksiyonunda ertapenem öncesi lökosit düzeyi diğerlerine göre anlamlı olarak daha yüksekti, ertapenem sonrası nötrofil değeri daha düşüktü. Kronik hastalığı olan hastalarda tedavi sırasında konvulsiyon görülme sıklığı daha önce sağlıklı olan hastalara göre istatiksel açıdan anlamlı yüksek saptandı. Tedavi sırasında hiçbir hastada tromboflebit görülmedi, sadece bir hastada döküntü saptandı Sonuç: Sonuç olarak ertapenem tedavisi sonrasında lökosit değerlerinde idrar yolu enfeksiyonlarında anlamlı düşme oldu. C-reaktif protein değerlerinde hem idrar yolu enfeksiyonu hem pnömonide anlamlı düşme gözlendi, nötrofil değerlerinin idrar yolu infeksiyonu ve pnömoni tedavisi sonrası tüm hasta gruplarında anlamlı düştüğü saptandı. Tedavi sırasında diyare sadece 2 yaş altı grupta görüldü. Kronik hastalığı olan grupta konvulsiyon daha sık görüldü. Konvulsiyon görülen hastaların çoğunda epilepsi tanısı vardı. Hiçbir grupta üre, kreatinin aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz ve alkalen fosfataz değerlerinde anlamlı yükselme saptanmadı, yine hiçbir hasta grubunda hemoglobin değerinde anlamlı düşme saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the efficacy of the carbapenem group in the treatment of ertapenem infant patients, a new member of antibiotics, and their effect on hematologic and biochemical parameters Patients and Methods: Hematologic and biochemical parameters of the patients who had undergone ertapenem treatment between the dates of 01.01.2014 - 01.01.2017 were compared before and after the treatment in the pediatric clinic of our hospital and the side effects observed during the treatment were examined. Findings : 103 patients included in the study. Patients were children between 3 months and 18 years of age who were diagnosed with urinary tract infections, hospital-acquired pneumonia and sepsis, who were receiving ertapenem treatment in our hospital. Patients were grouped as 2 years old and 2 years old according to their age. According to their diagnosis, they were grouped as pneumonia, urinary tract infection and sepsis. Patients under 2 years of age and over 2 years of age were assessed for their gender(P:0,067), diagnosis (P:0,657), chronic diseases (P:0,166) and treatment outcomes(P:0,120) and statistically no significant difference was found. Findings: Gender, diagnosis, comorbidity, treatment, and outcome of treatment were similar in the patients under 2 years and over 2 years. Again, in both groups, comparison was made in terms of treatment time, pre-ertapenic antibiotic use, urine culture, blood culture, and tracheal aspiration: antibiotic use was longer in the group above 2 years (P:0,007), other findings were similar in both age groups. Duration of each 2 groups of treatment, antibiotic usage before ertapenem, growth in Urine Culture, blood culture, and tracheal aspiration were compared. The duration of antibiotic use was longer in the group above 2 years of age. Other findings were similar in both age groups. Side effects seen during treatment were compared in both groups. The rate of diarrhea was higher in the group under 2 years%11,4 (P:0,043). No diarrhea was seen in any patient over 2 years. Statistical evaluations of patients who had convulsions during treatment were similar in both groups and in both groups were more in male gender. Hematologic, biochemical and clinical parameters of patients were compared before and after treatment: Hemoglobin, lymphocyte and thrombocyte values were not statistically significant in both age groups before and after treatment. Neutrophil values decreased in both groups(P: 0.001 in the 2 years old group, p: 0.004 in the 2 years old group). A decrease in C-reactive protein levels was observed in both groups (P:0,001). There was no statistically significant difference in procalcitonin values although there was a decrease in both groups. There was no significant increase in aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, alkaline phosphatase, urea and creatinine levels in both groups. There was no significant increase in biochemical parameters after treatment in both groups. When grouped according to the patients' diagnoses, leukocyte showed a significant decrease only in urinary tract infection (P:0,001). At the neutrophil level: both urinary tract infection (P:0,003) and significant decrease in pneumoniaP:0,001). Compared with all three groups, pre-treatment leukocyte levels in urinary tract infections were higher than the others, the neutrophil value after treatment is lower. The frequency of convulsions during treatment in patients with chronic diseases was found to be statistically significantly higher than the previously healthy patients. Thrombophlebitis was not seen in any of the patients during the treatment, only one patient had a rash Conclusion: As a result, there was a significant decrease in urinary tract infections in leukocyte counts following ertapenem treatment. C-reactive protein values were significantly decreased in both urinary tract infection and pneumonia. Neutrophil values were significantly lower in all patient groups after urinary tract infection and pneumonia therapy. During treatment diarrhea was seen only in the under 2 year group. Convulsions were more frequent in patients with chronic disease. Patients with convulsions had a diagnosis of epilepsy in the majority. There was no significant increase in urea, creatinine aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase and alkaline phosphatase levels in any group. No significant decrease in hemoglobin level was found in any patient group.