Bir traktör kabininin güneş hücreleri destekli soğutulması
Solar cells aided cooling of a tractor cabinnet
- Tez No: 505892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜNERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez kapsamında öncelikli olarak küresel enerji görünümü ve projeksiyonu kapsamında bir değerlendirme yapılmıştır. Enerji talebini arttıran unsurlar, enerji kaynaklarının bugünkü ve gelecekteki durumları irdelenmiştir. Bunun sonucunda yenilenebilir enerji türlerinin kullanım potansiyeli her bir türü temel alarak ortaya konulmuştur. Özellikle güneş enerjisi, kullanım alanları ile birlikte detaylı olarak incelenmiş ve PV (Fotovoltaik) teknolojisi ile elektrik üretimi gerçekleştiren malzeme tiplerinden ince film modülü kendi içinde irdelenmiştir. İnce film türlerinden CIS (bakır – indiyum – galyum - selenür) tipinin belirlenen kriterlere bağlı seçiminin ardından kabinli tip traktöre ait soğutma kapasitesi hesabı, ilgili hesap sonucunu karşılayacak iklimlendirme sistemi seçimi, iklimlendirme sistemine ait çalışma saatlerini temel alan güç tüketimi ve PVGIS (Fotovoltaik coğrafik bilgi sistemi) programından yararlanılarak traktör kabininin sahip olduğu cam alanlarına CIS tip ince filmlerin yerleştirilmesi sonucu ortaya çıkan elektrik tüketimi değerleri sırasıyla hesaplanmıştır. Son olarak ise ince film CIS kullanımı için ekonomik analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the view and projection of global energy is evaluated. Parameters which are increasing energy utilization, status of energy sources today and in the future are also discussed. In the end potantial of renewable energy utilization are shown based on different types. Especially solar energy is argued in detail under its application areas and electricity production technologies are studied based on thin film material utilization. After determining thin film type, cooling load calculations for a tractor cabin, suitable air conditioner selection based on cooling calculation results, power consumption of air conditioner and power generation of CIS thin films which are placed on windows of are calculated. Finally economic analysis is done for CIS thin film usage.