Sitral ve estragol bakımından zengin reyhan (Ocimum basilicum L.) genotiplerinin verim ve uçucu yağ kompozisyonunun karşılaştırılması
Comparison of yield and essential oil composition in basil (Ocimum basilicum L.) chemotypes with citral and estragole
- Tez No: 505900
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA TELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, sitral ve estragol bakımından zengin Reyhan (Ocimum basilicum L.) genotiplerinin verim ve uçucu yağ kompozisyonlarının karşılaştırılması amacıyla 2014 yılında Tokat-Kazova'da, 2016 yılında Isparta ekolojisinde yürütülmüştür. Çalışma, tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Bitki materyali olarak 5'i Sitral 4'ü Estragol olmak üzere toplam 9 reyhan genotipi kullanılmıştır. Çalışmada her iki ekolojide de bitki boyu, kuru ve yeşil herba verimleri ile kuru yaprak verimleri incelenmiştir. Ayrıca uçucu yağ oranları distilasyonla elde edilmiş, sadece Isparta ekolojisinde bileşenlerinin kalitatif ve kantitatif değerleri GC MS ve GC FID ile belirlenmiştir. Çalışma sonucunda en yüksek bitki boyu değerleri Tokat'ta 87.9 cm ile R-10A genotipinde, Isparta'da ise 72.3 cm ile R-17 nolu genotipte elde edilmiştir. Toplam yeşil herba verimleri Tokat'ta 1762.2-5174.2 kg/da, Isparta'da ise 995.1-4151.3 kg/da arasında değişmiştir. Çalışmada toplam en yüksek verim Tokat'ta R-10A (5174.2 kg/da) ve R-10L (4348.0 kg/da) genotiplerinden, Ispartada ise R-29 (4151.3 kg/da) genotipinden alınmıştır. Çalışmada uçucu yağ oranı Tokat ekolojisinde biçimlere göre sırasıyla % 0.38-1.83 ile % 0.40-1.52 aralığında, Isparta ekolojisinde ise % 0.17-1.53 ile % 0.20-2.77 aralığında değişmiştir. En yüksek uçucu yağ oranı her iki ekolojidede Y-26 nolu genotipten elde edilmiştir. Bu genotipte iki biçim ortalamasına göre en yüksek değerler Tokat'ta % 1.42 Isparta ise % 2.15 olarak belirlenmiştir. Çalışmada bileşen analizleri sadece Isparta ekolojisinde yapılmış ve sitralce zengin kemotiplerde oranlar biçimlere göre sırasıyla % 29.6-57.4 ile % 33.7-69.0 arasında değişmiş, en yüksek değerleri R-10L genotipinde elde edilmiştir. Estragolce zengin genotiplerde ise estragol oranları biçim dönemlerine göre ilk biçimde % 89.9- 96.9 ikinci biçimlerde ise % 89.4-96.6 arasında değişmiş en yüksek değer R-10A genotipinden elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, uçucu yağ oranı her iki ekolojide de Y-26 genotipinde yüksek bulunmuştur. Çalışmada ayrıca sitralce zengin R-10L ve R-29, estragolce zengin R-10A genotiplerin verimlerin yüksek olduğu, reyhan genotiplerin her iki ekolojidede üretilebileceği ve üretimin kimyasal içeriğide gözönüne alınarak yapılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine yield and chemical composition of citral and estragole basil (Ocimum basilicum L.) chemotypes in Tokat-Kazova during 2014 and Isparta ecology during 2016 vegetation periods. The study was planned in randomized blocks design with 3 replicates, and total 9 basil genotypes were used, 5 and 4 of which were citral and estragole, respectively. Plant height, yields (fresh and dried herb and died leaves yields) were examined both ecology with essential oil contents distillated with neo clevenger. Qualitative and quantitative data of essential oil components in Isparta ecology were identified with GC-MS and GC FID. As a result, the highest plant height values were obtained in R-10A genotype with 87.9 cm in Tokat and 72.3 cm in Isparta. Total fresh herb yields varied from to 1762.2 to 5174.2 kg/da in Tokat and from 995.1 to 4151.3 kg/da in Isparta. The highest yield were obtained from R-10A (5174.2 kg/da) and R-10L (4348.0 kg/da) genotypes in Tokat and from R-29 (4151.3 kg/da) in Isparta. Essential oil contents of first harvesting in Tokat were between 0.38 and 1.83%, while that of second harvesting were between 0.40 and 1.52%. Essential oil contents of Isparta ecology were between 0.17 and 1.53% in first cutting, between to 0.20-2.77% in second harvesting. The highest essential oil ratio was obtained from Y-26 genotypes both location with 1.42% in Tokat and 2.15% in Isparta location. Citral contents of citral-rich chemotypes were between 29.6 and 57.4% in first harvest, between 33.7 and 69.0% in second harvest. The highest values were obtained in R-10L genotyp. In estragole-rich genotypes, estragole contens ranged from 89.9% to 96.9% in the first harvest and from 89.4% to 96.6% in the second harvest. The higest estragole content were obtained in R-10A. As a result of the study, the essential oil ratio was the highest in the Y-26 genotype in both ecologies. In the research, R-10L and R-29 of citral rich genotypes give highest yields, while R-29 of estragole high chemotypes. The study also showed that the yields of R-10L and R-29 citral rich genotypes were highest with R-10A estragol-rich genotypes. The genotypes could be cultivated in both ecologies; it must be consideration of chemical composition in decision of cultivation.