Rezene (Foeniculum vulgare Mill.) uçucu yağı üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 356613
  2. Yazar: ATTİLA AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ürünleri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de yetiştirilen tatlı rezene tohumlarının uçu¬cu yağ verimi , uçucu yağın fiziko-kimyasal özellikleri ve bileşimi incelen¬miş; diğer ülkelerde alman sonuçlarla kıyaslama yapılarak uçucu yağların de¬ğerinin tespitine çalışılmıştır. Tatlı rezene (Foeniçulum vulgare Mili, var .dulce ) olarak teşhis edilen bitkilerin tohumları 1983 ve 1984 hasat yıllarında Afyon, Antalya, Burdur, Bursa, Denizli, Gaziantep, Manisa ve Şanlıurfa illerinden temin edilmiştir. Optimum hasat dönemi olarak belirlenen eylül ayında alınan tohumların*bazı fiziksel analizleri yapıldıktan sonra, su destilasyonuyla uçucu yağları elde edilmiştir. Soluk sarı renkli olan uçucu yağlar, tohumların tipik tatlı v® ba- haratsı lezzetine, anetol*den ileri gelen yumuşak anasonsu kokusuna sahiptir. Tohum numunelerinin uçucu yağ verimi, havada kuru tohumda ve tohum kuru maddesinde olmak üzere, sırasıyla şöyle bulunmuştur ($)î Afyon 83 2,2 ve 2,31 Afyon 84 1,7 ve 1,77 $ Antalya 83 2,5 ve 2,67 , Antalya 84 1,9 ve 2,01 ,. Burdur 83 2,3 ve 2,48 , Burdur 84 2,0 ve 2,10 , Bursa 83 2,3 ve 2,46 , Bursa 84 2,1 ve 2,24 , Denizli 84 2,5 ve 2,67 t Denizli 84 2,2 ve 2,34 , Gaziantep 83 2,2 ve 2,32 , Gaziantep 84 2,0 ve 2,08 , Manisa 83 2,0 ve 2,11 , Manisa 84 1,8 ve 1,92 , Şanlıurfa 83 2,0 ve 2,11 , Şanlıurfa 84 1,8 ve 1,88. Bu sonçlara göre, tohum numuneleri arasında kurumadde uçucu yağ verimi $ 1,77 ile Afyon 84*de en az, % 2,67 ile Antalya 83 ve Denizli 83*de en fazladır. İklim ve toprak özellikleri başta olmak üzere, rezene tohumlarının uçucu yağ verimi, bir dizi faktörün tesiriyle değişebilmektedir. Klasik metodlarla belirlenen, uçucu yağların fiziksel ve kimyasal Özel¬likleri de, uçucu yağ veriminde olduğu gibi, yıllara ve yörelere göre farklı¬dır! Özgül ağırlık (d^) 0,9554 ve 0,98515 çevirme 'derecesi +5°5 ve İO0!*, kırılma indisi (n^^) 1,5445 ve 1,5505» $ 80'lik etil alkolde çözü¬nürlük (20°C) 8,6 ve 12,1 hacim, $ 90*İlk etil alkolde çözünürlük (20°Ç) 1,8 ve 4,0 hacim, donma noktası +5°C ve+ll?C, asit sayısı 0,40 ve 1,03» sabunlaş¬ma sayısı 1,87 ve 3»71» ester sayısı 1,25 ve 3»19» asetilasyondan sonra es¬ter seyisi 1,21 ve 23,59» % keton miktarı (fenkon olarak) 1,28 ve 4»75 » İo toplam alkol miktarı (linalol olarak) 0,07 ve 0,63 arasında bulunmuştur. Gaz kromatografisiyle, 16 uçucu yağ numunesinin bütününde toplam 31 bileşen teşhis edilmiştir. Numunelerde belirlenen bileşen sayısı farklı^fark¬lıdır; .'Yıl sırasıyla Afyon'da 18 ve 18 , Antalyafda 15 ve 19 , Burdur'da 17 ve 19 , Bursa'da 17 ve 16 , Denizli'de 15 ve 20 , Gaziantep'de 20 vö> 17 , Manisa'da 20 ve 17 » Şanlıurfa'da 18 ve 20. Toplam 31bileşenden 12'si hidrokarbon, 6'sı aldehit, 4rü keton, 4fü al¬kol, 4'ü. fenol ve fenol eter-„ l'i est.er bileşenlerdir,. Uçucu yağ numunelerim nin hidrokarbon fraksiyonu $ 6,36 ile Bursa 84 *de en az, % ll,87ile Antaljfa .83 »de en fazladır. linalol, Bütün numunelerde bulunan ortak bileşenlerc^-pinen, limonen,/fenkon, estragol ve trans-anetol'dür. Kalitatif ve kantitatif olarak, 16 numunenin bileşenleri arasında farklılıklar görülmektedir. Uçucu yağlarda ana bileşen bir fenol eter olan trans-anetol'dür. Bu bileşenin miktarı (% 75*68 ile), en az Burdur 84, ($> 86,52 il^'en fazla Bursa 84 olmak üzere değişmektedir. Di¬ğer önemli bileşenler limonen (fo 4»24-?& 9»15)» estragol (fo 3>25~ݰ 5»2l), fenkon ( 1,14) *dir. Numunelerin çoğunluğunda teşhis edilen,trans-anetol'ün oksidasyon ürün¬leri anisaldehit, anisketon ve cis-anetol'dür. Bunlardan sadece cis-anetol'ün tad ve kokuyu olumsuz etkilediği bilinmekteyse de, numunelerimizde bulunan miktarları etki sınırlarının çok altındadır. Bazı numunelerde ve eser miktarlarda belirlenen karvon, sitral, okta- nal, sitronellal veo(-terpineol ise, rezene uçucu yağlarında nadiren rastla/r nır olmaları sebebiyle, anılmaya değer ilginç bileşenlerdir. Ayrıca, üçü dışında uçucu yağ numunelerinde, miktarları numuneye göre İo 0,06-$ 2,39 arasında değişen teşhis edilememiş bileşenler toplamı mevcuttur. Türkiye rezeneleri üzerinde ilk defa yapılan bu çalışmanın sonuçlarına göre, tatlı rezene tohumlarında uçucu yağ verimi ve uçucu yağların fiziko— kimyasal özellikleri literatür verileriyle kıyaslandığında, genellikle uygun değer arasında oldukları anlaşılmaktadır, Uluslararası bir standardın henüz bu¬lunmaması sebebiyle, bu yönde bir tespit mümkün olmamıştır. Uçucu yağ numunele¬rinin bileşimi de, aynı şekilde bir değerlendirme yapıldığında, kaliteli ola¬rak vasıflandırılan î'r ansız ve İspanyol yağlar minkine benzemektedir. Özellik¬le istenmeyen bileşenler olan p-simen, fenkon ve cis-anetol gibi bileşenlerin azlığı, trans-anetolfün ise çoğunlukla $ 80'in üzerinde bulunması; araştırılan uçucu yağların başta gıda olmak üzere ecza, parfüm ve kozmetik sanayiinde kulla¬nılabilir nitelikte olduğunu göstermektedir. Ayrıca uçucu yağlar, trans-anetol izolasyonu için zengin birer kaynaktır*
Özet (Çeviri)
"Studies on the Fennel (Foeniculum vulgare Mill.) Seed Essential Oil* Fennel (Turkish=*Rezene) has been known for a long time in Turkey* The plant is indigenous to the Anatolie, The remarkable medicinal values of this plant have since long received due appreciation in the local materia medica.,Furthermore, the dried seeds are consumed as spice. But Turkey's demand is very small. Recently, fairly large quantity (400 ton/year as estimated) of sweet fennel seed is being exported. For the first time the present studies have been carried out on the sweet fennel seed produced in Turkey, yet little is known of the content, quality and chemical composition of its essential oil. The seed samples of fennel were procured from the eight different provinces during the two respective seasons, 1983 and 1984« The yield of oil was determined in an essential oil determination apparatus of Clevenger, The yield have been found to vary due to the harvesting years and the provinces: in 1983 is 2,0 fo- 2,5 f° and in 1984 is 1,7 i<> - 2,2 The oils obtained has a yellowish tint, a characteristic odour of anethole and sweet taste. The physicochemical constants of the oils were determined according to the standard methods. The minimal and maximal limits of the constants are as follows: d^~ 0,9554-0,9851 +5°5'- +10°l'r n^: 1,5445 - 1,5505 t solubility in 80 % alcohol at 20°C; 8,6-12,1 vol., solubility in 90 % alcohol at 20°Cs 1,8-4,0 vol.,' congealing point: +5°C - +11°C, acid numbers 0,40-1,03, saponification number: 1,87-3,71 , ester- number; 1,25-3,19 , ester number after acetylation: 1,21-23,59 > ketone content ($, as fenchone): l,2Q-4>75 » total alcohol content ($, as linalool)* 0,07-0,63 31 constituents in the essential oil samples have been identified and estimated by GC determination. The main characteristic of the oils is the high content of the phenol ether, trans-anethole. It was found that this compound varied from 75>68 °/o to 86,52 The other important components are limonene (4,25 # - 9,15 $), estragole (3>25 j> - 5,21