Seleksiyon ıslahı ile uçucu yağ ve sitral verimi yüksek reyhan (Ocimum basilicum L.) hatlarının geliştirilmesi, verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Development of basil (Ocimum basilicum L.) lines with high essential oil and citral yield by selection breeding and determination of their yield and quality characteristics
- Tez No: 926534
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA TELCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, saf hat seleksiyon yöntemiyle koku ve aroma endüstrisinin en önemli bileşenlerinden biri olan sitral bakımından zengin ve uçucu yağ verimi yüksek reyhan (Ocimum basilicum L.) hatlarının geliştirilmesi amacıyla 2021 ve 2022 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmanın ilk yılında açıkta tozlaşan reyhan popülasyonundan seçilen bitkilerden elde edilen A hatları döl sıralarında yetiştirilmiş ve tek hasat yapılmıştır. Yapılan seleksiyonlar sonucunda en yüksek sitral verimine sahip 10 bitki seçilmiş ve kendilenmiştir. Çalışmanın ikinci yılında ise seçilen bitkilerden elde edilen 10 B hattı, bunların ebeveynleri olan 9 A hattı ve 4 standart çeşit ile mikroverim denemesi yürütülmüştür. Tarımsal özellikler ve sitral oranları incelenerek en yüksek sitral verimine sahip hatlar belirlenmiştir. Uçucu yağlar su distilasyonuyla izole edilmiş ve sitral oranları GC-MS ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2021 and 2022 with the aim of developing basil (Ocimum basilicum L.) lines that are rich in citral, a key component in fragrance and aroma industry, and that exhibit high essential oil yield, utilizing the pure line selection method. In the first year of the study, A lines were selected from the open-pollinated basil population, and were grown in progeny rows, followed by a single harvest. As a result of the selections, 10 plants with the highest citral yield were identified and self-pollinated. In the second year of the study, a micro-yield trial was conducted with 10 B lines (progeny), 9 A lines (parent), and 4 standard varieties. Agronomic characteristics and citral contents were examined and the lines with the highest citral yield were identified. Essential oils were isolated with hydro-distillation and citral contents were determined by GC-MS.