Estimating net primary productivity of forest ecosystems over Turkey using remote sensing approach
Türkiye üzerindeki orman ekosistemlerinin net birinci verimliliğinin uzaktan algılama yaklaşımı ile belirlenmesi
  1. Tez No: 505960
  2. Yazar: ÖNDER GÜLBEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Geography, Geodesy and Photogrammetry, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Küresel iklim değişikliği çerçevesinde, küresel ısınma ve karbon dengesindeki değişimlerini anlamak ve çözüm üretmek, özellikle son yıllarda ekoloji çalışan bilim insanları için en önemli başlıklardan birisi olmuştur. Bu değişimler, özellikle karasal ekosistemlerin anahtar bileşenleri olan ve iklim değişikliğinden doğrudan etkilenen Bürüt Birincil Verimlilik (BBV), bunun türevi olan Net Birincil Verimlilik (NBV), BBV'den bitki solunumu çıkarıldıktan sonra kalan kısım, ve Net Ekosistem Verimlili ği (NEV), BBV'den bitki solunumu ve ototrofik solonum çıkarıldıktan sonra kalan kısım, kullanılarak gözlenebilmektedir. Bu değişkenlerin ekolojik araştırmalardaki önemlerine karşın, arazi ölçümleri ile ilgili zorluklar bilim insanlarını istatistiksel ve süreç temelli modeller gibi yeni yaklaşımlar geliştirmeye zorlamıştır. Bu çalışmanın amacı (i) yaygın bir şekilde kullanılan bir küresel modelin çıktılarını Türkiye ormanlarından alınan arazi ölçümleri ile doğrulanması, (ii) küresel bir modelin yerel verilerle geliştirilmesi, ve (iii) modellerin doğruluğunun arttırılması için yeni bir modelleme yaklaşımının oluşturulmasıdır. Bulgular, kullanılan küresel modelin Türkiye ormanları ile kayda değer bir ilişkisi olduğunu (R2 = 0.34) göstermiştir. Ancak, bu durum hala çalışma alanı üzerindeki gerçek durumu yansıtmamaktadır. Yerel verilerin kullanılmasının ise modelin başarısını bir miktar arttırdığı (R2 = 0.35) gözlenmiştir. Bu çalışmada, optimum sıcaklık değerlerinin hesaplanması için yeni bir yaklaşım uygulanmıştır. Sonuçlar, optimum sıcaklık değerlerinin dağılımlarının daha anlamlı (herhangi bir pikselin, komşu piksel değerleri ile ilişkisi) olduğunu göstermiştir. Bununla beraber, modellerin açıklayıcılığı ileriki bölümlerde tartışılan iki farklı APAR (Absorbed Photosynthetically Active Radiation, fotosentetik olarak aktif radyasyonun soğuran kısmı) hesabına göre %35'ten %43'e ve %39'ten %43'e yükselmiştir. Ayrıca analizler, kullanılan arazi verisi ile yapılan çalışmaların açıklayıcığılının enfazla %51'e ulaşabileceğini göstermiştir. Bununla ilgili potansiyel nedenler çalışma içerisinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Understanding the fluctuations in carbon balance and global warming with respect to the global climate change and creating solutions, has become one of the most important topics in ecological studies especially during last decades. These changes, in particular for the terrestrial ecosystems, can be monitored using gross primary productivity (GPP), its derivative net primary productivity (NPP) (the subtraction of autotrophic respiration from GPP) and net ecosystem productivity (NEP) (subtraction of both plant respiration and autotrophic use from GPP) as key components, which are directly affected from climate change. Despite their importance for the ecological researches, the difficulties in field measurements forced the scientists to find new methods such as statistical methods and process based modelling techniques to estimate these quantities. The aims of this study are (i) to evaluate a widely used global model's outputs for Turkey's forest ecosystems using field measurements, (ii) to improve the accuracy of a global model using local datasets and (iii) to create a new modelling approach to increase the accuracy of NPP estimation over forest ecosystems. Results show that the global model has a significant correlation with field data of Turkey (R2 = 0.34). However, it still lacks reflecting actual conditions over the area. The usage of local data slightly improves the accuracy of the model (R2 = 0.35). In this study, a new modelling approach for the optimum temperature was also implemented. The results show that, the distribution of the optimum temperature values is more meaningful (the value of each pixel with respect to its neighbours). Moreover, the model accuracy was increased from 35% to 43% and from 39% to 43% for two different APAR (Absorbed Photosynthetically Active Radiation) estimation methods which are discussed in the thesis. The analysis showed that only 51% accuracy can be achieved using the field data. The potential reasons are discussed in the study.