Evaluation of inventory control policies for perishable products
Bozulabilir ürünler için envanter kontrol politikalarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 505970
  2. Yazar: BAHAR YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMAY ZEYNEP UZUNOĞLU KOÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Envanter yönetimi için müşteri taleplerini zamanında ve kesin miktarda karşılamak çok önemlidir. Özellikle ürün bozulabilir olduğunda bu önem daha da artmaktadır. Envanter alanında yapılan çalışmalar zamanla sadece matematiksel olarak modellenmenin dışına çıkarak günlük hayat problemlerine uygun hale gelmeye başlamıştır. Bu tezde sıkça karşılaşılan problemlerden biri olan (s, S) sürekli gözden geçirme politikasını inceledik. Öncelikle bozulabilir ürünler için kapsamlı bir literatür taraması yapıldı. Bir ürüne iki farklı müşteri grubundan talep olabileceği bir durum ele alındı. Taleplerin Poisson sürecinden olduğu ve eldeki ürünün stok durumuna göre müşterilerin taleplerini karşılandığı varsayıldı. Buna bağlı olarak, eldeki envanter seviyesi önceden belirlenen s düzeyinin altına düştüğünde sadece öncelikli müşteri grubunun talebinin karşılandığı, sıradan müşteri talebinin kaybolduğu varsayıldı. Ayrıca elde hiç envanter kalmadığı durumda ise her iki talep grubu için talepler karşılanamadığı varsayıldı. Ürün ömrünün ve tedarik süresinin üssel bir dağılıma sahip olduğu durum için sistem Markov süreci ile karakterize edildi. Durağan durum olasılıkları elde edilmiş ve toplam maliyet formülü çıkarılmıştır. Beklenen maliyet formülünün pseudo-konveks olma koşulunu sağladığı gösterildi. MATLAB yardımı ile nümerik bir çalışma yapıldı. Bozulabilir ürünlerin ve bozulmayan ürünlerin envanteri yönetimi arasında farklılıklar gösterildi. Sonuç olarak bozulabilir ürünler sürekli bir maliyet artışın sebep olduğu için gerçeğe en uygun şekilde modellenmesi önemlidir. Bu çalışmanın yeniliği, hem tedarik süresinin hem de ürün ömrünün stokastik olduğu iki talep sınıflı bir bozulabilir ürün problemine bir model ve bir çözüm sağlamaktır. Aynı zamanda bu çalışma tedarik süresi veya ürün ömrü gibi temel bileşenlerin daha farklı dağılımlara uyduğu başka çalışmalara yol gösterebilir. Farklı dağılımlar ve farklı süreçler ile model karakterize edilerek, sistem gerçek hayat problemine daha da yakınlaştırılabilir.
Özet (Çeviri)
For inventory management, it is very important to meet customer demands on time and exact quantity. Especially when the product is perishable, this importance is increasing even more for the companies. The studies in the perishable inventory field began to be matched to real life problems by going out of mathematical modeling. We have examined an (s, S) continuous review inventory model for perishable items, one of the most common problems in the literature. Firstly, a comprehensive literature review was conducted for perishable items. Two different demand classes for one perishable item were examined. It was assumed that the demands for both classes occur according to Poisson process and the customer demands were met according to the on-hand inventory level. Accordingly, it was assumed that when the on-hand inventory drops to s, only the priority customer demands were met whereas the demands from ordinary customers were lost. And also, it is assumed that the demand occurring stock out periods was lost. The system is characterized by Markov process, besides lifetime and lead time have an exponential distribution. The stationary probabilities were derived and the expected total cost formula was provided. The pseudo-convexity of the expected cost function was proved. A numerical study was performed with MATLAB. Differences were illustrated between the inventory management of the perishable products and non-perishable products. As a result, perishable items cause a constant cost increase, it is important to model perishable items in the most appropriate way. The novelty of this study is to provide a model and a solution to a perishable problem with two demand classes, in which both the lead time and the lifetime is stochastic. At the same time, this dissertation may lead to other studies that have a different distribution of lead time or lifetime. By characterizing the model with different distributions and different processes, the system can be even closer to the real life problem.