İmmobilize hücrelerle penisilin üretiminde taşıyıcı olarak pomza partiküllerin kullanılabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 50600
  2. Yazar: SEMRA İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SANVER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada, immobilize P. chrysogenum ile penisilin üretiminde taşıyıcı olarak pomza partiküilerinin uygunluğu araştırılmıştır. Ayrıca immobilize ve serbest hücrelerle yapılan fermentasyonlar, biyokütle ve penisilin üretimi bakımından karşılaştırılmıştır. Pomza partikülleri üzerine P. chrysogenum sporlarının adsorbsiyonu için optimum şartlar belirlenmiştir. İmmobilizasyon; 603 um çaplı pomza partikülleri üzerine, 108-109 spor/ml'lik spor süspansiyonundan %20 (w/v) oranında ilave edilerek bir saatlik bir temas süresiyle gerçekleştirilmiştir. Pomza partiküilerinin yüzeyini tamamen kaplayan miseliyal büyüme kuvvetli bağlantılar oluşturmuştur. Bu şekilde gelişen biyopartiküllerle hem miseliyal gelişmenin hem de penisilin üretiminin klasik fermentasyon kültürlerine kıyasla önemli derecede arttığı gözlenmiştir. ABSTRACT In this study, the favorableness of pumice particles as a carrier were searched in production of penicillin with immobilized P. chrysogenum. In addition, the fermentations through with immobilized cells were compared with free cells in respect to biomass and penicillin production. The optimum conditions were established for adsorbtion of spores of P.chrysogenum. Immobilization were carried out by adding from spor suspention with 108-109 spor/ml (20 % w/v )to the pumice particles with 603 \im diameters and contact time was one hour. The mycelial growth covering entirely the surface of pamice particles established strong connects. In such particles growth, both mycelial growth and penicillin production were observed to increase significantly according to classic fermentation cultures.
Özet (Çeviri)