Diffüz büyük b hücreli lenfomalı hastalarda EBV pozitifliğinin prognoza etkisi
EBV positivity in diffuse large b-cell lymphomatic diseasesprognosis effect
- Tez No: 506064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER KEKLİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Lenfomalarda prognostik değerlendirme sağ kalım öngörüsü açısından büyük önem taşımaktadır. Klinik ve laboratuar çalışmalarla prognozu etkilediği gösterilen çok sayıda etken tanımlanmış olup, bunlardan birisi de Ebstein-Barr Virus (EBV) pozitifliğidir. EBV; başta enfeksiyoz mononükleoz olmak üzere, Burkitt lenfomanın, birçok lenfoproliferatif hastalığın, klasik Hodgkin lenfomanın, Diffüz Büyük B Hücreli lenfoma (DBBHL)nın, lenfomatoid granulomatozisin, SSS' nin HIV ilişkili lenfomalarının ve nazofaringeal kanser gibi bazı epitelyal kanserlerin etyolojilerinde rol oynayabilmektedir. Literatürdeki bu bilgilerin ışığında EBV' nin prognoza etkisi son yıllarda tartışılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda DBBHL tanısı almış hastalarda EBV pozitifliğini belirlemek ve prognoz üzerindeki etkisini incelemeyi amaçladık. Metod: Bu retrospektif çalışmada; S.B.Ü. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji polikliniğine Haziran 2017 Şubat 2018 tarihleri arasında başvuran hastaların mevcut patoloji örnekleri Patoloji bölümünde yeniden incelenerek EBV tespiti açısından immunohistokimyasal yolla değerlendirildi. Hastaların demografik verileri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 18 yaş üzeri 23 DBBHL tanılı hasta alınmıştır. Hastaların 12'si (%52,2) erkek, 11'i (%47,8) kadın olarak saptanmıştır. Hastaların 10 (%43,4)'unda EBV pozitifliği saptandı. EBV pozitif ve negatif olan olguların prognozu araştırıldığında, EBV varlığı ile genel sağ kalım oranı bakımından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,759). Benzer şekilde EBV varlığı ile cinsiyet, IPI (Uluslararası Prognositik İndex), ECOG skoru bakımından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (Sırasıyla p=0,305, p=0,844,p=0,839). Ancak evre ile IPI skoru ve LDH düzeyleri arasında pozitif orta düzey anlamlı bir ilişki bulundu (sırasıyla p=0,002 ve p=0,024). Sonuç: DBBHL'da EBV, prognozu öngörme bakımından önemli bir biyobelirteç olup, tanı anındaki tespitiyle mevcut hasta grubunda tedavi seçimini ve sağkalım durumunu yüksek oranda etkileyecek potansiyele sahiptir. Hematopoetik kök hücre nakli gibi yoğun tedavi olasılığı bulunan yüksek riskli hastalarda IPI skoruna alternatif bir parametre gibi gözükse de, geniş olgu serileri ile yapılacak prospektif çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Prognostic evaluation of lymphomas is of great importance for survival prediction. Clinical and laboratory studies have identified a number of factors that affect prognosis, one of which is EBV positivity. EBV; can play a role in the etiology of some epithelial cancers, such as infectious mononucleosis, Burkitt's lymphoma, many lymphoproliferative diseases, classical Hodgkin's lymphoma, DBBHL, lymphomatoid granulomatosis, HIV-associated lymphomas of the SSS and nasopharyngeal cancer. The prognostic effect of EBV in the light of this knowledge in literature has begun to be discussed in recent years. We aimed to determine EBV positivity in patients with DBBHL diagnosis and to investigate its effect on prognosis. Method: Patients who applied to the Kayseri Education Research Hospital Hematology Polyclinic between June 2017 and February 2018 were reevaluated in the Department of Pathology and immunohistochemically evaluated for EBV detection. Demographic data of the patients were recorded. Results: We have received 23 DBBHL patients over the age of 18 who applied to the Kayseri Training and Research Hospital Hematology Polyclinic between June 2017 and February 2018. Twelve (52,1%) of the patients were male and 11 (47,8%) were female. Ten (43,4%) of the patients had unde EBV positivity. When the prognosis of EBV positive and negative cases was investigated, there was no significant difference between groups in terms of EBV presence and overall survival rate (p = 0.759). Similarly, there was no significant difference between EBV presence and gender, IPI score, ECOG score (p = 0,305, p = 0,844, p = 0,839, respectively). However, there was a significant positive correlation between stage and IPI score and LDH levels (p = 0.002 and p = 0.024, respectively). Conclusion: EBV in DBBHL is an important biomarker for predicting prognosis and has the potential to affect treatment selection and survival status at high rates in the current patient group. Although it seems like an alternative parameter to the IPI score in high-risk patients who are likely to be treated intensively, such as hematopoietic stem cell transplantation, prospective studies with large case series are needed.