Quality of service for IETF 6TiSH protocol
IETF 6TiSH protokolünde hizmet kalitesi
  1. Tez No: 506067
  2. Yazar: DILIARA IBRAHIMOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nesnelerin İnterneti günümüzün popüler araştırma konularından biridir. Bu teknolojinin internet omurgası üzerine bindireceği ekstra veri trafiğinin oluşturacağı zorlukları ortadan kaldırmaya yönelik olarak yeni protokol geliştirilmesinden kenar hesaplamaya (Fog-Edge Computing) kadar birçok alanda araştırmalar yürütülmektedir. Internet Engineering Task Force (IETF) 6TiSCH protokolü, düşük güçlü kablosuz aygıtların Nesnelerin İnternetinde kullanılması ile birlikte ortaya çıkan problemlerin bir çoğunu ortadan kaldırmayı hedefleyen bir protokoldür. Bu tezde, literatürde daha önce uygulanmış üç servis kalitesi (Quality of Service - QoS) mekanizmasını 6TiSCH protokolü için uygulayarak bu mekanizmaların performansı irdelenmiştir. Bu çalışmadaki servis kalitesi mekanizmaları tarafımızdan Contiki işletim sistemi için geliştirilen 6TiSCH protokol yığınına entegre edilerek test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet of Things (IoT) has become a hot research topic recently. There are many research efforts aiming to tackle the challenges posed by IoT ranging from new protocol developments to Fog Computing for reducing the impact of IoT traffic on the Internet backbone. 6TiSCH is a new protocol being standardized by Internet Engineering Task Force (IETF) that aims to address many challenges that are inherited by IoT due to use of low power wireless devices. In this paper, analyze and report preliminary performance results of several well-known Quality of Service (QoS) routines for the 6TiSCH protocol. The QoS mechanisms are realized using the available 6TiSCH protocol stack within Contiki Operating System.