Perde duvarlı betonarme binaların deprem güvenliği
The seismic safety of reinforced concrete buildings with shear wall
- Tez No: 506073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada; plastik mafsal boyunun, perde duvarlı binaların kapasitesi ve performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, konut türü, sekiz katlı, iki ve dört açıklıklı, farklı perde duvar miktar ve yerleşimlerine sahip perdeli çerçeveli ve sadece çerçeveli binalar model olarak seçilmiştir. Tüm binalar, SAP 2000 programı ile modellenmiştir. Model binalar düzenli bir kalıp planına sahiptir. Model binaların performans seviyeleri doğrusal elastik olmayan çözüm yöntemi ile belirlenmiştir. Perde duvarda plastik mafsal boyunun etkisi, literatürde yer alan on üç farklı plastik mafsal boyu modeli için ayrı ayrı incelenmiştir. Plastik mafsal boyu tanımlamaları BESAM programı ile yapılmıştır. Model binalar için kapasite eğrileri, performans seviyeleri ve perde duvarda meydana gelen kesme kuvveti ve moment grafikleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar şekil ve çizelgelerle karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of plastic hinge length are investigated on shear wall frame capacity and performance. For this purpose, the residential building with eight-stories, two-and four-span, shear wall frame and only frame buildings are modeled with the SAP 2000 program. Model buildings have a regular plan. The performance levels of model buildings are determined by using the nonlinear method. The effects of the plastic hinge length on behavior of the shear wall are investigated by using thirteen different plastic hinge length models in the literature. Plastic hinge lengths are taken into account with BESAM program. Capacity curve and performance level of building, shear force and moment graphics of shear walls are obtained in this study. The obtained results are compared with figures and tables.