Akdeniz Bölgesi'nde turizmin gelişmesi ve ekonomik özgürlük arasındaki ilişki
The relationship between development of tourism and economic freedom in Akdeniz Region
- Tez No: 506087
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasının amacı turizm ve ekonomik özgürlük kavramlarını teorik olarak inceleyerek, turizm sektöründeki gelişimin ekonomik özgürlük üzerindeki etkisini tespit etmektir. Ekonomik özgürlük, bireylerin dışarıdan ya da devlet müdahalesi olmadan, hiçbir baskı ve zorlama altında kalmaksızın, kendi hür iradeleri ile dilediği ekonomik faaliyetlerde bulunması ve bireylerin elde ettikleri gelirlerini yine zorlama olmadan serbestçe kullanabilmelerini ifade etmektedir. Son yıllarda oldukça ilgi odağı olan turizm sektörü, ülke ekonomileri için önemli bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Turizm sektörüne yönelik artan bu ilgi sayesinde doğrudan ya da dolaylı bir şekilde etkilenen ekonomik özgürlük düzeyleri bu çalışmada incelenmeye çalışılmıştır. Ekonomik özgürlük ile turizm arasındaki ilişki analiz edilirken, ekonomik özgürlük değişkenleri Fraser Enstitüsü Dünya Ekonomik Özgürlük Endeksi'nin beş ana bileşeni ile değerlendirilmiş olup, Turizm verileri UnData- A World of information sitesinden, ülkelere gelen turist sayıları olarak alınmıştır. Her iki değişken için 2000-2014 yıl aralığı kullanılmıştır. Çalışmanın analiz kısmında korelasyonun varlığına ilişkin Pesaran (2004) testi, Spearman rank korelasyon katsayısı ile ortalama değer hesaplayan ve parametrik olmayan Friedman (1937) testi ile rank korelasyon katsayılarının karelerine dayanan Frees (1995) testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, kısa dönem hata düzeltme katsayıları tüm tahminci sonuçlarında negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş olup, kısa dönemdeki dengesizliklerin uzun dönemde hızla giderileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the impact of the progress in tourism industry on economic freedom while theoretically analyzing the concepts of tourism and economic freedom. Economic freedom means, individuals' conducting any economic activity with their own free will without any outside or state intervention and without any pressure or oppression, and individuals' utilizing their income freely without any coercion or compulsion. Recently, tourism industry, which has become a focal point, became a very important source of income for national economies. Levels of economic freedom that are affected directly or indirectly due to the increasing interest in the tourism industry are analyzed in this study. In the analysis of the relationship between economic freedom and tourism, the variables of economic freedom are evaluated by the five main components of Fraser Institute World Economic Freedom Index and tourism data is set as the number of tourist visiting each country that is retrieved from the UnData- A World of Information website. For both variables, the time between 2000-2014 is used. In the analysis section, for correlation Pesaran (2004) test, the non-parametric Friedman (1937) that calculates Spearman rank correlation coefficient and mean value and Frees (1995) test that relies upon the square of rank correlation coefficient were applied. In the conclusion section, all the short-term standard deviations for predictive results are found negative and statistically significant and it is considered that the short-term instabilities can be steadied immediately in the long term.