Harran Ovası topraklarından izole edilen Trichoderma spp. suşlarının selülaz üretme yeteneklerinin araştırılması
Investigation of cellulase producing ability of Trichoderma spp. strain isolated from Harran Plain
  1. Tez No: 506088
  2. Yazar: MÜMİNE GURUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada başlıca selülaz üreticilerinden olan Trichoderma spp. fungusu Harran Ovası tarım arazilerinde araştırılmıştır. Topraktan izole edilen altı fungusun morfolojik, mikroskobik ve genetik tanımlamaları yapılmış ve funguslardan selülaz üretimi gerçekleştirilmiştir. İzolatlardan 4'ü %90 seviyelerinin üzerinde olacak şekilde ITS bölgeleri bakımından Trichoderma spp.'ları ile genetik benzerlik göstermiştir. Üretilen fungal selülazın protein büyüklüğü SDS-PAGE analizi ile 32 kDa olarak tespit edilmiştir. Selülazın optimum çalışma şartları belirlenmiştir. Selülaz enziminin optimum çalışma sıcaklığı 40ºC, optimum aktivite gösterdiği pH 5.0, en iyi çalıştığı süre 60 dk ve ideal substrat konsantrasyonu %2'lik CMC olarak belirlenmiştir. Fungal selülazın aktivitesi ticari selülaz enziminin aktivitesi ile karşılaştırılmış olup üretilen enzimin kayda değer aktivite gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, Trichoderma spp. fungus, a major producer of cellulase, that was isolated from Harran plain had been investigated. Morphological, microscopic and genetic identification of the six fungi isolates were carried out and their cellulase production abilities were determined. The ITS region of four of the isolates were displayed over 90% similarity with the DNA sequences of Trichoderma spp. currently deposited into the databases. The molecular size of fungal cellulase was found as to be 32 kDa by SDS-PAGE analysis. Optimum working conditions of cellulase had also been studied. The optimal temperature for cellulase enzyme activity was 40 ° C, optimum pH 5.0, best reacting time 60 min and ideal substrate concentration was determined as 2% CMC. The fungal cellulase activity was compared with the activity of the commercial cellulase enzyme. The fermentation produced enzyme by using Trichoderma spp. isolated from Harran plain displayed remarkable activity.