Android tabanlı mobil cihazlar üzerinde lojik devre deneylerinin simülasyonu
Simulation of logic circuit experiments on the android-based mobile devices
- Tez No: 506091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizde Mesleki ve Teknik Eğitimde okutulan Sayısal/Dijital Elektronik, Lojik Devreler, Temel Elektronik ve Ölçme, Elektronik Sistemler gibi derslerde öğrencilerin ders esnasında lojik kapılar veya lojik kapılarla gerçekleştirilen lojik devre deneylerinin simülasyonunu kolayca yapabilmelerini sağlamak amacıyla Android ve Windows tabanlı mobil cihazlarda çalışan bir uygulama geliştirilmiştir. Bu derslerde eğitimi her platformda gerçekleştirebilmek adına, okullarda uygulanmakta olan FATİH Projesi kapsamında dağıtılan Tablet PC'ler, sahip oldukları akıllı telefonlar üzerinde veya Windows tabanlı dokunmatik ekran diz üstü bilgisayar ve akıllı tahta üzerinde çalışabilen, öğrencilerin ders esnasında ya da istedikleri yer ve zamanda lojik kapılarla hazırlanan lojik devre deneylerinin simülasyonlarını yapabilmeleri amacıyla Unity3D editöründe C# dili kullanılarak 2D bir uygulama hazırlanmıştır. Mobil uygulamanın kullanılabilirliğinin değerlendirilebilmesi için 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı Mart ayında, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir İmam Hatip Ortaokulu'nun 6. Sınıfında okuyan ve konuyu hiç bilmeyen 12'şer kişilik birbirine denk olduğu varsayılan iki grup öğrenciye birer ders saati eğitim verilmiştir. Sınıf iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba simülasyon uygulaması yapılmadan tahtada temel lojik kapılar anlatılarak eğitim uygulanırken, ikinci gruba konu anlatımının yanında geliştirilen mobil uygulama ile simülasyonları gösterilerek destek verilmiştir. Derslerden sonra iki gruba da bir yazılı sınav yapılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde mobil uygulama ile desteklenen öğrencilerin %83'ü sınavda devreyi tam yaparken diğer grubun %50'si tam yapabilmiştir. Uygulamanın kullanışlı ve kolaylaştırıcı olduğu görülmüştür. Mobil uygulama ile desteklenen öğrencilerin simülasyonlarını görerek ve uygulayarak konuyu daha iyi kavradıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, an application based on Android and Windows based mobile devices has been developed for use in lessons such as Digital Electronics, Basic Electronics and Measurement, Electronic Systems, which are taught in Vocational and technical education in our country so the students can easily develop logic gates or logic circuits experiments' simulation of logic gates performed. In these lessons, in order to be able to perform education on every platform, Tablet PCs distributed under the FATIH Project, which is being implemented in schools, are capable of working on their smart phones or on Windows based touch screen laptops and smart boards, a 2D application was prepared by using the C # language in the Unity3D editor so that the students could simulate the logic circuit experiments prepared with the logic gates at the time of the course or at the time and place they want. In order to be able to evaluate the availability of the mobile application, in the academic year 2017-2018, in March, reading in the 6th Grade of the Imam Hatip Secondary School attached to the Ministry of National Education and two group students who were supposed to be equal to twelve persons who did not know the subject were given one lesson hour training. The class is divided into two groups. The first group, while the training is carried out by describing the basic logic gates on the board without the application of the simulation, the second group was supported by showing the simulations with the developed mobile application besides the narration of the subject. After the lessons, a written examination was made in two groups. When the results are evaluated, 83% of the students supported by the mobile application in the examination were able to complete the circuit while 50% of the other group was able to complete it. The application is seen to be useful and facilitating. Students supported by mobile application had better understanding of the subject by seeing and practicing the simulations.