Ensest mağduru çocukların adli dosyalarının sosyal hizmet bakış açısıyla incelenmesi ve müdahale modelinin geliştirilmesi
Analysing of forensic files of incest victimized children with social work perspective and developing intervention model
  1. Tez No: 506119
  2. Yazar: PINAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZMETE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Çocuğa yönelik cinsel istismarın en ağır şekli olarak kabul edilen aile içi cinsel istismar (ensest), kanunen evlenmesine izin verilmeyen iki kişi arasındaki cinsel ilişki olarak tanımlanabilir, aile ilişkileri çerçevesi içinde uygunsuz cinsel davranışı tarif eder. Ensest ilişki çoğunlukla toplumda tabu kabul edilen, gizli kalan, süreğen bir olaydır; tanınması ve takibi zordur. Ensestin, cinsel istismarın aile içinde yaşanması, toplum tarafından kabul edilemezliği, ailenin parçalanma korkusu gibi etmenler nedeniyle diğer cinsel istismar tiplerine göre açığa çıkmasının daha zor olması ve kurbanlarda diğer tiplere göre daha ağır ve uzun süreli hasar meydana getirmesi nedeniyle tanınması ve önlenmesi gereklidir. Ensest fiziksel, ruhsal ve sosyal sonuçları en ağır sorunlardan biridir ve etkileri ömür boyu devam etmektedir. Ensestin önlenmesi çocuğa yönelik cinsel istismarın önlenmesiyle yakından ilişkilidir. Bu konuda sağlık ve sosyal hizmet sistemi ile kolluk güçlerinin ve adalet sisteminin iş birliği yanında, alanda çalışanların mezuniyet öncesi ve sonrası eğitimlerinin güçlü bir şekilde yapılandırılması; yazılı ve görsel basının sorumlu ve duyarlı bir yaklaşımla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapması ensesti önlemede yararlı olabilir. Bu araştırmanın amacı, aile içi cinsel istismar (ensest) vakalarına ilişkin adli dosyaların sosyal hizmet bakış açısıyla incelenmesi ve müdahale modelinin geliştirilmesidir. Bu araştırmada çoğunlukla öz babaları ve öz ağabeyleri tarafından ensest mağduru olan ve Ankara'da yaşayan çocukların 2010-2017 yılları arasındaki ve Ankara Adliyesinde davası görülen adli dosyaları araştırılmıştır. Araştırmanın verisi, ensest mağduru çocukların dosyalarının derinlemesine yapılan incelemesi ve analizi ile elde edilmiştir. Analiz ve incelemede, ensest olaylarının adli sürece yansıması, yapılan adli işlemler, eksiklikler ve prosedüre odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Incest, which is the severest form of child sexual abuse is defined as the sexual behaviours between close relatives whose marriage is illegal or describes inappropriate sexual behaviours within a family relation framework. Incestous relation is accepted as a taboo, therefore it is frequently a secret within the family and is a chronic process which is hard to recognize. It is important to recognize and prevent incest because it is more difficult to be revealed compared to other forms of abuse and results in severe and long term consequences in victims. Physical, emotional and social consequences of incest are very severe and last for a lifetime. Prevention of incest is closely linked to prevention of child sexual abuse. Collaboration of different parts of child protection system, namely, healthcare system, social services, law enforcement and legal systems; and a well structured education of the professionels working in the field as well as sensitive media which helps awareness raising about child sexual abuse may be effective means of prevention. The aim of this study, analysing of forensic case files that are triable in Ankara Court House related domestic sexual abuse (incest) with social work perspective and developing ıntervention model. This reseach investigates between 2010-2017 years forensic case files of incest victims children who were mostly abused by their biological fathers and biological elder brothers in Ankara. Datas of research were obtained with investigation and analysing deeply forensic case files of incest victims children. The analysing and investigation focused on reflection of the judicial process, forensic processes, deficiencies and procedures of incestuous events.