Kütahya ili Tavşanlı ilçesi süt sığırcılığı işletmelerinin yapısı ve sorunları
Structure and problems of dairy enterprises in Kutahya province Tavsanli district
- Tez No: 506128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada Tavşanlı ilçesinde pazara süt sağlayan süt sığırı işletmelerinin yapısı ve sorunları incelenmiştir. Araştırmanın ana materyalini tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenen 80 adet süt sığırcılığı işletmesi sahibi üreticilerle yapılan anket verileri oluşturmuştur. Veriler değerlendirilirken, işletmeler, inek sayılarına göre i) 5-10 baş (24 işletme), ii) 11-20 baş (20 işletme) ve iii) 21+ baş (36 işletme) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Ankete katılan işletmelerde, işletme büyüklüğü arttıkça hayvan başına süt veriminin arttığı saptanmıştır. İncelenen işletmelerde süt üretiminde değişen masrafların payı % 82 olup, yemin değişen masraflar içindeki payı ise % 79 olarak bulunmuştur. Genel olarak işletme büyüklüğü arttıkça işletmelerin hayvan başına toplam üretim gideri ve net karı artmaktadır. İşletme büyüklüğü arttıkça işletmelerin verime göre yemlemeye daha fazla önem verdikleri elde edilmiştir. Sürü büyüklüğünün artmasıyla, soy kütüğü kayıtlarının tutulması, mastitis kontrol gibi uygulamalarda iyileşmelerin olduğu saptanmıştır. Buna karşın, sürü büyüklüğünün artmasıyla daha fazla laminitis, asidoz, ketozis ve mastitis gibi hayvan besleme hastalıklarının görüldüğü saptanmıştır. Sonuç olarak, her üretim seviyesinde işletmelerin bakım, besleme, yetiştirme, yem üretimi ve sürü yönetimi konularında sorunları ve eksiklikleri vardır. Bu yüzden işletmecilere yönelik eğitim çalışmalarının artırılmasının gelecekte bölge hayvansal üretimine ciddi katkılar sağlayabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the structure and problems of some dairy cattle farms in Tavşanlı district of Kütahya province. Data were obtained by conducting a survey on 80 dairy farms selected by the stratified random sampling method. Dairy cattle farms were divided into three groups according to their sizes and were analyzed accordingly. The numbers of cows in groups were: i) 5-10 (24 farms), ii) 11-20 (20 farms), and iii) over 21 heads (36 farms). Milk production per animal increased when farm size increased. Variable cost share in milk production was % 82. and the feed share in the varying costs was determined to be % 79. It was pointed out that production cost and net profit per animal unit increased farm size increased. When farm size increased, the feding program according to individual performances of animals increased. It was determined that when the farm size increased, there were improvements in keeping of health and pedigree records, mastitis control. On the other hand, the most important nutritional diseases such as laminitis, acidosis, ketosis, mastitis increased when farm size increased. Research results show that depending on farm size, all farms have some problems with related to farm management, nutrition, herd management, feed production, Thus, increases in training activities in the investigated area may result to improved animal production in the future.