Koroner arter bypass greftleme cerrahisinde uzak iskemik önkoşullamanın perioperatif kardiyak ve renal fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of remote ischemic preconditioning on perioperative cardiac and renal functions in coronary artery bypass grafting
  1. Tez No: 506129
  2. Yazar: ELİF KAYA ARGADAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF MOĞOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Koroner arter bypass greftleme (KABG) cerrahilerinde doku ve organ perfüzyonu etkilenmesi üzerine görülebilecek renal ve kardiyak komplikasyonların önlenmesi için öne sürülen yöntemlerden biri uzak iskemik önkoşullama (UİÖK)'dır. Çalışmamızda KABG cerrahisi geçiren hastalarda UİÖK'nın kardiyak belirteçler, intraoperatif ve postoperatif aritmiler, inotrop ihtiyacı, böbrek fonksiyon testleri, saatlik ve 24 saatlik idrar miktarları, ekstübasyon zamanları, yoğun bakım ve hastane kalış süreleri üzerine etkisi olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışmamız KABG uygulanan (kapak onarımı yapılan ve yapılmayan tüm hastalar dahil edilerek) 18 yaş üzeri, ASA skoru II-III olan 100 hastada gerçekleştirildi. Hastalar önkoşullama uygulanan (Grup ÖK) ve uygulanmayan (Grup K (kontrol)) olarak 2 gruba ayrıldı. Grup ÖK'daki hastalara sağ üst ekstremiteye yerleştirilen tansiyon manşonu 200 mmHg'ya kadar şişirilerek 5 dk-3 siklus olacak şekilde UİÖK işlemi uygulandı. Hastaların perioperatif aritmi, idrar miktarı, inotrop/vazoaktif ilaç gerekliliği, arter kan gazı (AKG) sonuçları, postoperatif 6, 12 ve 24. saat troponin I, CK-MB, üre, kreatinin, GFR sonuçları, ekstübasyon zamanları, yoğun bakımda kalış süreleri ve hastanede kalış süreleri kaydedildi. Hastaların demografik verileri açısından 2 grupta anlamlı farklılık görülmedi. Gelişen postoperatif aritmi sıklığı Grup ÖK'da daha düşük bulunmuştur (p=0,046). Kardiyak belirteçler (troponin, CK-MB) açısından anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Remote ischemic preconditioning (RIPC) is one of the proposed methods for prevention of renal and cardiac complications that can be seen on coronary artery bypass grafting (CABG) because of affected organ and tissues perfusion during surgery. We aimed to investigate the effect of RIPC on cardiac markers, intraoperative or postoperative arrhythmias, inotropic requirements, renal function tests, urine output for every hour and for 24 hours, extubation time, length of intensive care unit stay and the total hospital stay who underwent CABG surgery in our study. Our study was conducted on 100 patients with ASA score II-III, over the age of 18 years, who underwent CABG (with or without valve surgery). The patients were divided into 2 groups as applied preconditioning [Group OK (Onkoşullama: preconditioning)] and not applied [Group K (Kontrol: control)]. In Group OK patients, the intervention consisted of 3 cycles of RIPC on the upper limb for 5 minutes alternated with 5 minutes of rest. Cuff was inflated up to 200 mmHg. The primary outcome was perioperative arrhythmias; the secondary outcomes were CK-MB, troponin I, blood urea, creatinine and GFR levels at 6, 12 and 24 hours after surgery, urine output, inotrop / vasoactive drug requirement, arterial blood gas (ABG) analysis, the lenght of mechanical ventilation requirement, intensive care unit stay and hospital stay. There was no difference in demographic data of the patients between the 2 groups. The frequency of postoperative arrhythmia was significantly lower (p=0,046) in Group OK. There were no significant differences in terms of cardiac markers (troponin, CK-MB) (p>0.05).