Toprağın strüktürel gelişimi üzerine hümik asit ve leonardit uygulamalarının etkileri
Effects of humic acid and leonardit applications on structural improvement of soil
  1. Tez No: 506131
  2. Yazar: ELİF HANDE SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Toprakların strüktürel gelişimleri birçok iç ve dış faktörün etkisi altındadır. Toprakta agregat oluşumunu ve toprak stabilitesini olumlu yönde etkileyen uygulamaların başında toprağa organik kaynaklı girdi uygulanması gelmektedir. Bu çalışmada strüktürel özellikleri bakımından zayıf bir toprağa farklı dozlarda ilave edilen hümik asit ve leonarditin toprağın strüktürel gelişimi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Rüzgar erozyonuna maruz Konya Karapınar ilçesi Çukurca mevkiinden alınan kompoze toprak örneğine ağırlık esasına göre iki farklı dozda ilave edilen hümik asit ve leonarditin 45 günlük inkübasyon periyodunun 15. 30. ve 45. günlerinde toprağın bazı strüktürel ölçütleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Hümik asit ve leonardit uygulamasına bağlı olarak toprakta 0.42 mm'den küçük parça fraksiyonunun önemli derecede azaldığı buna karşılık 0.84 mm'den büyük parça fraksiyonlarında ise önemli düzeylerde artış sağlandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil structural development is under the influence of many internal and external factors. One of the most important factors positively affecting on aggregate formation and stability is to apply organic-sourced materials. The objective of this study was to determine the effects of humic acid and leonardit applications at different doses on structural developments of soil initially poor-structured. A composite soil sample taken from Çukurca region of Konya Karapınar district under severe wind erosion problem was treated with 2 different doses of humic acid and leonardite on w/w basis and incubated for 45 days. Changes in structured parameters were determined on the samples taken at 15th, 30th and 45th days of incubation period. The results indicated that humic acid and leonardite applications reduced the proportion of soil particles 0.84 mm.