Temel projelendirilmesinde laboratuvar deneylerinin önemi ve klasik çözüm sonuçlarıyla sonlu elemanlar çözümlerinin karşılaştırılması
Comparison of solutions of final elements by the results of the important and classical solution of the laboratory experiments in the basic project
- Tez No: 506130
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA NİLAY KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, farklı zemin profilleri ele alınarak bu zemin profillerinde yer alan ince ve iri daneli zeminlerin bir temel projelendirilmesi için gerekli tüm laboratuvar deneyleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda zemin profillerinin oluşmasından sonra temelde klasik çözüm yollarıyla taşıma gücü hesabı ve oturma hesabı yapılmıştır. Aynı veriler PLAXIS 3D üç boyutlu analiz amaçlı bir sonlu eleman paket programı kullanılarak sayısal analizler gerçekleştirilmiştir. Analizlerde kullanılan modelin doğruluğu daha önce çalışılmış deneysel modellemelerde tespit edilmiştir. Çalışmada temel türü, zemin türü ve yükleme koşulları gibi parametrelerin oturma miktarına ve taşıma gücüne etkileri görülmüştür. Laboratuvar deneylerinden ve sonlu elemanlar analizlerinden elde edilen sonuçlar grafikle sunulmuş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmanın sonucunda temellerin oturma miktarını hesaplanmasında klasik çözüm yollarıyla sonlu elemanlar paket programının analizlerinin gerçekliği ortaya çıkmıştır. Ayrıca killerin oturma hesabı klasik çözüm yollarıyla daha uzun sürdüğünden PLAXIS 3D paket programıyla daha kısa sürede sonuca ulaşılmıştır. Temel projelendirilmesinde bu çalışmada kullanılan sonlu elemanlar paket programı klasik çözüm yollarıyla karşılaştırıldığında %1 'den daha az hata oranıyla hesaplandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, all the laboratory experiments were carried out for a foundation design of the thin and coarse grounds in the ground profile by considering different ground profil. As a result of these analyzes, after the creation of the soil profiles, basically the settlement accounts were made with the classical solution ways. The same data were analyzed numerically using a finite element packet program PLAXIS 3D three-dimensional analysis. The accuracy of the model used in the analyzes was determined in the previously studied experimental models. In the study, parameters such as foundation type, soiltype and loading conditions have effects on the settlement amount and bearing capacity. The results obtained from laboratory experiments and end-member analyzes are presented graphically and compared with each other. As a result of this comparison, the reality of the analysis of the finite element package program with the classical solution methods has emerged in calculating the settlement of the bases. In addition, because the killer residence account lasts longer with classical solutions, it has been achieved in a shorter time with PLAXIS 3D package program. It has been determined that the finite element used for our design in the basic project is calculated with less than 1% error rate when compared to the classical solution of the package program.