Working hour dynamics in Turkey
Türkiye'de çalışma saatleri dinamikleri
- Tez No: 506193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
1900'lü yılların başından bu yana çalışma saatleri dikkatleri üzerine çeken bir konu olmuştur. Başta ILO olmak üzere pek çok kuruluşun önderliğinde çalışma saatleri ve çalışma koşullarını iyileştirmeye yönelik düzenlemeler yapılmıştır. Türkiye'de de Osmanlı Dönemi'nin son yıllarında başlayan iyileştirme adımları Cumhuriyet Dönemi'nde anayasa, iş kanunları ve diğer ilgili kanunlarla devam etmiş, dünyadaki trend izlenmeye çalışılmıştır. Söz konusu çalışma, Dünya çapında ve Türkiye'de yapılan yasal düzenlemelerin, istatistiksel karşılaştırmaları ve Türkiye'de çalışma saatlerine etki eden faktörlerin ekonometrik analizini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 1900's, working hours have been a subject of attention. Regulations have been made to improve working hours and working conditions, led by many organizations, especially by the ILO. Improving steps regarding the working conditions and working hours have been started in the last years of the Ottoman Empire period and continued with constitution acts, labor acts and other relevant acts in Republic Period to catch the worldwide trend. These study discusses the legal regulations in the World and Turkey, statistical comparisons and an econometric analysis of the factors affecting the working hours in Turkey.