Kamu bina yapım işlerinde süre ve maliyet sapmalarının erken tespiti için kazanılmış değer analizine dayalı bir izleme sisteminin geliştirilmesi
Development of a monitoring system based on earned value analysisfor early detection of time and cost variations in public buildingconstruction works
- Tez No: 727146
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Dinamik, karmaşık ve değişken özellikte olan inşaat projelerinin başarı kriteri, bütçe ve kalite standartları içerisinde kalmak kaydı ile süresinde tamamlanmasıdır. Ancak barındırdığı bilinmezler sebebiyle meydana gelebilecek olan süre ve maliyet sapmalarının tüm dünya ülkelerinin sektöre özgü sorunu olduğu ve her projenin bir miktar da olsa gecikmeye uğradığı yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Çalışma kapsamında yapılan literatür incelemesinde süre-maliyet sapmalarına neden olan sorunların başında projelerdeki yönetim eksikliğinin geldiği görülmektedir. Türkiye'de inşaat sektörün büyük çoğunluğunu KOBİ'lerin oluşturduğu düşünüldüğünde ülke ekonomisinin dinamikleri olan KOBİ'lere yatırımları aracılığıyla faaliyet alanı açan kamu için proje uygulama sürecinin sağlıklı yürütülmesi ve proje yönetiminin yaygınlaştırılması oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasının amacı kamuya bina yapım işi yapan inşaat işletmeleri için projelerde meydana gelen süre ve maliyet sapmalarının meydana geldiği anda tespit edilerek bir erken uyarı sisteminin oluşturulmasını sağlamaktır. Bunun için adam/saat değerlerine bağlı olarak çalışma sürelerinin belirlenmesi ve imalatların otomatik bağlantılarla ilişkilendirilmesi ile bir tip iş programı geliştirilmiştir. Programın geliştirilmesi, performansa dayalı yapılan analizler ile geleceğe dair uyarı niteliğinde tahminler yapan kazanılmış değer analizi yöntemine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The success criterion of dynamic, complex and variable construction projects is to be completed on time, within budget and quality standards. However, it has been revealed by the studies that the time and cost deviations that may occur due to the unknowns it contains are the sector specific problems of all the countries of the world and that each project is delayed a little bit. In the literature review conducted within the scope of the study, it is seen that the lack of management in the projects comes first among the problems that cause time-cost deviations. Considering that KOBIs constitute the majority of the construction sector in Turkey, it is very important for the public that has opened a field of activity through investments in KOBIs, which are the dynamics of the country's economy, to conduct the project implementation process properly and to disseminate the project management. The aim of this thesis is to establish an early warning system for the construction companies that do building works for the public, by detecting the time and cost deviations in the projects when they occur. For this, a type of work program has been developed by determining the working times depending on the man/hour values and associating the productions with automatic connections. The development of the program was based on the earned value analysis method, which makes predictions about the future with performance-based analysis.