Peacebuilding and governance in a post-conflict society: A comparative analysis of Northern Ireland and Colombia
Çatışma sonrası toplumda barış inşası ve yönetişim: Kuzey Irlanda ve Kolombiya'nın karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 506217
  2. Yazar: HAZEL AMY CARTMILL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT BURÇ AKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kolombiya Hükümeti, Kasım 2016'da solcu gerilla grubu FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri) ile bir barış anlaşmasını resmen onayladığı zaman, 220.000 kişinin hayatını kaybetmesine ve yaklaşık 8 milyon insanın yerinden olmasına yol açan 50 yıldan fazla süren bir anlaşmazlığın sona ermesine söz verdi (Guardian, 2016). Kolombiya'daki barış umutları, Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) Ekim 2017'de 102 gün süren bir ateşkes olarak adlandırılan benzer bir anlaşmanın erken belirtilerini umut ederek daha da güçlendi (Al Jazeera, 2017a). Kolombiya barışının istikrarlı ve uyumlu bir toplumun yeniden inşasında başarılı olması için hem iç hem de uluslararası düzeyde barış inşası ve yönetimine yönelik ortak politik çabalar olması gerekiyordu. Uzun süredir devam eden bir sivil çatışmada bu önemli barış komisyonculuğu ışığında, bu yazının amacı, 20. yıl dönümünde Kuzey İrlanda barış sürecinin yanı sıra ortaya çıkan Kolombiya barış anlaşmasının karşılaştırmalı bir analizini sağlamaktır. Son yirmi yıldır Kuzey İrlanda, birçok uluslararası barış inşası stratejisinin ve çatışma araştırma programlarının odak noktası olmuştur ve bu nedenle, sadece Kolombiya'da yeni başlayan çatışma dönüşümü yolculuğuna karşı ayrıntılı karşılaştırmalı analiz olanağı sunmaktadır. Uzun süren çatışmalar, sivil toplum üzerinde etnik veya politik hatlar boyunca bölünmeyi yaratan kalıcı bir etkiye sahiptir ve bu, devlet yönetim yapıları için düşük düzeyde destek anlamına gelmektedir. Gerçekten de, hükümet sosyal entegrasyonu müdahalede bulunmadan, bu bölünmelerin nesiller arası çatışmalara dönüşebileceğini gösteren önemli kanıtlar vardır. Barış sonrası sivil toplumdaki değişimleri ölçmek için Dünya Bankası yönetim göstergelerini kullanarak, yönetim göstergelerine karşı olumlu performansın çatışma kapasitesinin azalmasıyla ilişkili olduğunu kabul ederek (Fearon, 2010), bu makale çatışma sonrası toplumların karşılaştığı zorlukları tanımlamakta ve çeşitli önerilerde bulunmaktadır. Buna bağlı olarak birkaç ortak tema ortaya çıkmaktadır: barış müzakeresinde uluslararası yönetimin sürece meşruiyet kazandırması gerekliliği, çatışma dönüşümüne odaklanan kalkınma modellerine duyulan ihtiyaç ve son olarak kalkınma ikiliği ve uzun vadeli bir strateji ile mücadele için sosyal uyum için mekânsal planlamanın kullanılması.
Özet (Çeviri)
When the Government of Colombia formally ratified a peace accord in November 2016 with the left-wing guerrilla group FARC (Revolutionary Armed Forces of Colombia)it promised an end to more than 50 years of conflictwhich claimed the lives of 220,000 and displaced nearly 8 million people (Guardian, 2016). The hope for peace in Colombiawas further strengthened by promising early signs of a similar agreement forming as the National Liberation Army (ELN) called a 102 day truce in October 2017 (Al Jazeera, 2017a). If Colombian peace is to be successful in the rebuilding of a stable and cohesive society, it will take concerted political efforts towards peacebuilding and governance on both the domestic and international levels. In light of this significant peace brokerage in a protracted civil conflict, the aim of this paper is to provide a comparative analysis of the nascent Colombian peace agreement alongside the Northern Irish peace process on its 20th year anniversary, in order to identifysome of the key challenges faced and methods of peacebuilding which have proven successful in increasing social capital and structural stability. Over the last twenty years, Northern Ireland has been the focus of many international peacebuilding strategies and conflict research programmes, and as such offers opportunity for detailed comparative analysis against the conflict transformation journey which has only just started in Colombia. Protracted conflicts have a lasting impact on civil society creating division along ethnic or political lines, and this translates into low levels of support for state governance structures. Indeed, there is significant evidence to suggest that without government social integration interventions these divisions can become trans-generational conflicts. By using World Bank governance indicators to measure the changes in civil society after peace, acknowledging that positive performance against governance indicators correlates with a reduced capacity for conflict (Fearon, 2010), this paper identifiesthe challenges faced by post-conflict societies and proposes several effective frameworks for long-term development and peacebuilding. Several common themes emerge, including: the necessity of international stewardship during peace negotiation to lend legitimacy to the process, the need for development models focusing on conflict transformation, and lastly the use of spatial planning to combat development duality and as a long-term strategy towards social cohesion