İç savaş sonrası Sierra Leone'de toplumsal güvenliğin yeniden inşası: Kimlik, travma ve aidiyet üzerine bir değerlendirme
Reconstruction of societal security in post–civil war Sierra Leone: A study on identity, trauma, and belonging
- Tez No: 1019134
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT NECİP ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Sierra Leone'de iç savaşın (1991-2002) ardından toplumsal güvenliğin yeniden inşasını Kopenhag Okulu'nun analitik çerçevesi üzerinden incelemektedir. Çalışma, çatışmanın kolektif kimlik, toplumsal uyum ve aidiyet üzerindeki yıkıcı etkilerini analiz ederken, aynı zamanda toplumsal travmanın uzun vadeli sonuçlarını ve devlet ile uluslararası aktörlerin çatışma sonrası yeniden yapılanma sürecindeki rollerini de değerlendirmektedir. Sierra Leone üzerine mevcut çalışmalar büyük ölçüde siyasal yeniden yapılanma, devlet inşası ve güvenlik sektörü reformlarına odaklanırken, toplumsal güvenlik, kimliğin yeniden inşası ve travmanın çatışma sonrası toplum üzerindeki kalıcı sosyal sonuçlarına görece sınırlı düzeyde dikkat göstermiştir. Bu boşluğu ele alan tez, şiddetli çatışma sonrası toplumlarda toplumsal güvenliğin nasıl yeniden inşa edildiğine dair daha bütüncül bir anlayış sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, savaş sonrası Sierra Leone'de kimlik, travma ve toplumsal uyum arasındaki etkileşimi incelemek amacıyla belge analizi, kurumsal raporlar ve ikincil literatüre dayanan nitel bir yöntem benimsemektedir. Kopenhag Okulu'nun toplumsal güvenlik yaklaşımı doğrultusunda çalışma, şiddet, yerinden edilme, çocuk asker kullanımı ve toplumsal parçalanmanın iç savaş sürecinde toplumsal güvenliği nasıl zayıflattığını; ayrıca çatışma sonrası uzlaşma girişimleri, yeniden entegrasyon programları ve kurumsal reformların toplumsal güvenliğin yeniden inşasına nasıl katkıda bulunduğunu araştırmaktadır. Araştırmanın bulguları, Sierra Leone'nin toplumsal güvenliği yeniden inşa etme ve göreli istikrarı yeniden sağlama konusunda önemli ilerlemeler kaydetmiş olmasına rağmen, bu yeniden yapılanma sürecinin hâlen eksik ve eşitsiz olduğunu göstermektedir. Kolektif kimlik ve toplumsal aidiyet, uzlaşma ve barış inşası girişimleri aracılığıyla kısmen yeniden tesis edilmiş olsa da, kalıcı travma, yapısal eşitsizlikler, gençlerin marjinalleşmesi, yönetişim sorunları ve çevresel baskılar uzun vadeli toplumsal uyumu ve istikrarı sınırlamaya devam etmektedir. Çalışma ayrıca travmanın yalnızca çatışmanın psikolojik bir mirası olmadığını, aynı zamanda dışlanma, güven ilişkileri ve yeniden entegrasyon süreçlerini şekillendiren yapısal bir unsur olarak işlev gördüğünü ortaya koymaktadır. Buna ek olarak, devlet kurumları ve uluslararası aktörler istikrarın sağlanması ve yeniden yapılanma sürecinde önemli roller üstlenmiş olsalar da, toplumsal güvenliğin sürdürülebilirliği kurumsal zayıflıklar ve dış desteğe bağımlılık nedeniyle sınırlı kalmaktadır. Araştırma bulguları, Sierra Leone'de çatışma sonrası mekanizmaların toplumsal güvenliğin yeniden inşasına katkıda bulunduğu; ancak bu yeniden yapılanma sürecinin kalıcı yapısal ve toplumsal kırılganlıklar nedeniyle hâlen kırılgan ve tamamlanmamış olduğu yönündeki temel argümanı desteklemektedir. Bu doğrultuda toplumsal güvenlik, tam anlamıyla sağlanmış sabit bir durumdan ziyade, tarihsel miraslar, kurumsal kapasite ve devam eden toplumsal dönüşümler tarafından şekillenen dinamik ve sürekli müzakere edilen bir süreç olarak ele alınmaktadır. Bu tez, Kopenhag Okulu çerçevesini geleneksel coğrafi odağının ötesine taşıyarak Afrika'daki çatışma sonrası bir bağlamda toplumsal güvenliğin analiz edilmesindeki geçerliliğini göstermesi bakımından literatüre katkı sunmaktadır. Ayrıca kimlik, travma ve aidiyet kavramlarını tek bir analitik çerçevede bütünleştirerek, çatışma sonrası iyileşme süreçleri ve toplumsal güvenliğin çok boyutlu yeniden inşası hakkında daha kapsamlı bir anlayış geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the reconstruction of societal security in Sierra Leone following the civil war (1991-2002) through the analytical framework of the Copenhagen School. The study explores how the conflict disrupted collective identity, social cohesion, and belonging, while also analyzing the long-term effects of societal trauma and the role of state and international actors in post-conflict reconstruction. Existing studies on Sierra Leone have largely focused on political reconstruction, state-building, and security sector reforms, while comparatively limited attention has been given to societal security, identity reconstruction, and the enduring social consequences of trauma within a post-conflict context. By addressing this gap, the thesis seeks to provide a more integrated understanding of how societal security is reconstructed in societies emerging from violent conflict. The research adopts a qualitative methodology based on document analysis, institutional reports, and secondary literature in order to examine the interaction between identity, trauma, and social cohesion in post-war Sierra Leone. Guided by the societal security framework of the Copenhagen School, the study investigates how violence, displacement, child soldiering, and social fragmentation undermined societal security during the civil war, and how post-conflict reconciliation initiatives, reintegration programs, and institutional reforms contributed to its reconstruction. The findings demonstrate that although Sierra Leone has made significant progress in rebuilding societal security and restoring relative stability, this reconstruction remains incomplete and uneven. Collective identity and social belonging have been partially restored through reconciliation and peacebuilding initiatives; however, persistent trauma, structural inequalities, youth marginalization, governance challenges, and environmental pressures continue to constrain long-term social cohesion and stability. The study further finds that trauma functions not only as a psychological legacy of conflict but also as a structural factor shaping exclusion, trust, and reintegration within post-conflict society. In addition, while state institutions and international actors have played a critical role in stabilization and reconstruction, the sustainability of societal security remains limited by institutional weaknesses and dependence on external support. The findings support the central argument of this thesis that post-conflict mechanisms in Sierra Leone have contributed to the reconstruction of societal security, yet this reconstruction remains fragile and incomplete due to enduring structural and social vulnerabilities. Consequently, societal security is understood not as a fixed or fully achieved condition, but as an evolving and continuously negotiated process shaped by historical legacies, institutional capacities, and ongoing social transformations. This thesis contributes to the literature by extending the Copenhagen School framework beyond its traditional geographical focus and demonstrating its relevance in analyzing societal security within an African post-conflict context. It further contributes by integrating identity, trauma, and belonging within a single analytical framework, thereby offering a more comprehensive understanding of post-conflict recovery and the multidimensional nature of societal security reconstruction.