Değişen dünya düzeninde yeni savaş sistemi
New war system in the changing world order
  1. Tez No: 506277
  2. Yazar: NAİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN TEKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Savaş kavramı, giderek değişen dünya düzeninde artık kendi içinden sıyrılıp yeni bir boyut kazanmaya başlamıştır. Bu durumun bu şekle gelmesi ile birlikte bazı olgularının savaş ile ilişkilendirilmesi kuramsal açıdan bir takım zorluklar taşımaktadır. Bunun en önemli nedeni, kavramların artık devletlerin çıkar düzeyinde değerlendirilip uluslararası litaratürde tanıtılmaya çalışılmasıdır. Bu da kavramsal çerçevenin oldukça genişlemesine sebebiyet vermiştir. Bundan dolayı çalışmanın ilk aşamasında, sözü edilen savaş kavramını ve eski ile yeni savaş olguları arasındaki farkı belirlemek, bir başka ifadeyle bu iki kavramın etkileşim alanlarının sınırlarını çizmek, gerekmiştir. Bu iki kavramın sınırları çizilirken bazı alt kavramsal grupların bağlantısı da açıklanmaya çalışılmıştır. Temel olarak bu tez; ilk başta savaş kavramını, eski ile yeni arasındaki farkı, tarihsel süreç içindeki evrimini, örneklendirmelerini, terör, islamofobi kavramları ile ilişkisini açıklamaya çalışarak yenidünya düzenindeki yeni savaş sistemini açıklamaya çalışmaktadır. Sonuçta ise bu üç parçalı alt karakterleri ile genel bir çerçevede savaşın yeni yüzüyle birlikte genel bir açıklama alanına ulaşmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, savaşın önceki ve sonraki tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Savaşın eski ve yeni olarak iki ayrı noktada değerlendirilmesinin nedeni, birçok ulusun kuruluşunda ve birçok ulusun ortaya çıkışında temel oluşturmuş olmasıdır. Eski ve Yeni Savaş geçmişi ve gelişimi kısaca incelendikten sonra, savaşın nitelikleri, pratikleri, aktörleri, nedenleri ve sonuçları bağlamında aralarındaki farklı bakış açılarını ortaya koymak adına, söz konusu olan bu iki kavramı hangi çerçevede değerlendirdikleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, özellikle birinci bölümde yapılan savaşın pratikler, nitelikler, sonuçlar bakımından değerlendirilmesinin yansımasını tarih sahnesindeki örnekleri ile incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, çalışmanın ana konusu olan yeni savaşın, temelini oluşturan etnik savaşlar, terör kavramı ve islamofobi kavramları ve ideolojiler ele alınacaktır. Bu anlamda, ilk olarak, tahmini olarak yedi bin yıllık insanlık tarihinde çok sayıda savaş yaşanmıştır. Bunların hepsinde savaş hem belirleyici hem de kritik noktalar halindedir. Bu bağlamda düşündüğümüzde savaşın değişen yüzüyle birlikte yenidünya düzeninde diğer kavramlarla etkileşimi ile birlikte“yeni halini”açıklamak bu çalışmanın temel amacıdır.
Özet (Çeviri)
The concept of war has gained a new dimension in the changing world order. Because of this new dimension, there are many theoretical challenges to associate some cases with the new concept of war. The most important reason is that the concepts are now evaluated at the level of state interests and they are introduced in the international platform. As a conclusion, this has resulted in the expansion of the conceptual framework. At the first part of the study, historical background of the new and old war concept will be considered and then, theoretical basic concepts of the war will be analysed. The reason why we evaluate the war at two different points such as new and old is that it is the basic of emergence and foundation of many nations. After we analyse the evolution and historical background of new and old war concept, the framework of these two concepts will be emphasized to show different viewpoints of attributes, actors, practices, reason and results of war At the second part; practices, attributes, outcomes that we mentioned at the first part will be discussed with examples of reflections on the historical stage. At the third part, ethnic wars, terrorism and islamophobia concepts and ideologies, which are the main subjects and the basics of the study of new war, will be discussed. During the seven thousand years of human history, many wars have occurred. All of them are critical as much as they are decisive. Thus, the aim of this study is to explain“New dimension”along with interaction with other concepts and the changing face of war under the new world order by defining the characteristics of islamophobia, ethics groups, terrorism.