İki Körfez Savaşı çerçevesinde ABD-Suriye ilişkileri
US-Syrian relations in framework of two Gulf Wars
  1. Tez No: 265383
  2. Yazar: MUHAMMET MUSA BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Soğuk Savaş sonrası önemli bir destekten yoksun kalan Suriye, iç ve dış dinamiklerinin baskısı ile Batıya yakınlaşma politikası gereği ABD'nin önderliğindeki I.Körfez Savaşına katılmıştır. Savaş sonrası yeni süper güç ABD'nin bölgeyi tanzim etmek üzere yaptığı planların bir parçası olarak Suriye'de Ortadoğu Barış Sürecine katılarak Yeni Dünya Düzeni'nin yerini alma gayretinde olmuştur. ABD hegemonyasındaki yeni dünya düzeninde Suriye kendisinden beklenilen reformları gerçekleştir(e)memiş ve sistemin dışında kalmıştır. Uzun ve netice alınamayan barış görüşmeleri ile iki ülke ilişkileride yaşanan bahar havasıda son bulmuştur.11 Eylül sonrası süreçte uyguladığı tek taraflı güce dayalı dış politikası ile ABD, artık ?hegemon güç?ten daha ziyade bir imparator olarak uluslararası politikada yerini almaya başlamıştır. Bu dönem aynı zamanda iki ülke ilişkileri daha kötü bir seyir izlediği dönem olmuştur. Suriye II.Körfez Savaşı'nda birincisinin aksine dünyanın yeni imparatoru ABD'nin karşısında yer alarak operasyona muhalefet etmiştir. Bu nedenlede rızadan çok, önalmanın daha etkili olduğunu düşünen ABD yönetimindeki Yeni Muhafazakârlar için Suriye hedef ülkelerden birisi haline getirilmiştir. Suriye bu büyük tehlike karşısında bölgesel ve diğer küresel güçlerle ilişkilerini olabildiğince geliştirerek komşusu Irak'ın kaderini paylaşmamak için ciddi bir çabanın içerisine girmiştir.Değişen ABD yönetimi ve dış dünyaya daha açık bir Şam gelecek dönemde ilişkiler konusunda umut vermekle birlikte esas mesele Suriye'nin büyük sisteme nasıl entegre edileceğidir.
Özet (Çeviri)
Losing an important ally after the Cold War, Syria had to participate in the U.S. led First Gulf War because of the pressure of domestic and international elements, which created a western-friendly politics. Syria puts some efforts to participate in the Mideast Peace Process in order to position itself in the new world order based on the American plan of re-arranging the region. In the new world order under the hegemony of the United States, Syria could not make the expected reforms; therefore stayed out of the system. The positive relations between the two countries ended as a result of long and inconclusive peace negotiations.The United States went beyond a hegemony power to become an empire in the international politics after implementing a foreign policy, which based on one-sided power after September 11th. At the mean time, the two countries? relations became worse during this period. Unlike the First Gulf War, Syria became an opposition to the American military operation in the Second Gulf War. Therefore, the new conservatives in the American government put Syria as one of the target countries. Facing a big threat like this, Syria puts a significant effort to improve its relations with regional and other global powers to avoid sharing the same fate of neighboring Iraq.As the new American government and more open Damascus give hope for the future relations, the real issue is how to integrate Syria to the big system.