Optimal design of sparse mimo arrays for wideband near-field imaging based on a statistical framework
Genişbantlı yakın alan görüntülemesi için seyrek çok-girdili çok-çıktılı dizilerin istatistiksel çerçeveye dayalı optimal dizaynı
  1. Tez No: 506385
  2. Yazar: MEHMET BURAK KOCAMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ FİGEN ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Genişbantlı mikrodalga görüntüleme, havaalanı güvenliği, gözetim, tıbbi teşhis ve duvar-arkası görüntüleme gibi çok çeşitli uygulama alanlarında kullanılan gelişmekte olan bir uzaktan algılama tekniğidir. Yakın zamanda, yüksek çözünürlüğü başarmakla beraber donanımsal karmaşıklığın ve maliyetin azaltılması için seyrek çok-girdili çok-çıktılı (MIMO) dizilere olan ilgi artmıştır. Bu tez çalışmasında, istatistiksel bir çerçeveye dayandırılarak, genişbantlı yakın alan görüntülemede iki boyutlu MIMO dizilerin optimal dizayn metodu sunulmaktadır. Nihai dizaynla elde edilen görüntü oluşturma kalitesine bağlı çeşitli en iyilik ölçütleri tanımlanmaktadır. Seçilen ölçütün bütün anten elemanlarının ilk yerleri üzerinden en iyilemesi kümeleşmiş ardışık geri seçim (KAGS) olarak adlandırılan algoritma kullanılarak gerçekleştirilir. Ayrıca, geliştirilen çerçeve, sentetik açıklık ve anten paternini dizayna dahil etme gibi değişik pratik düşünceleri uygulamaya imkan sağlar. Bu yaklaşımın performansı mikrodalga görüntüleme uygulamalarında gösterilmektedir. Bu yaklaşım kullanılarak değişik gözlem durumları için elde edilen dizaynlar yaygın olarak kullanılan seyrek anten dizilimleriyle görüntü oluşturma kaliteleri açısından karşılaştırılmaktadır. Sayısal benzetim sonuçları, önerilen yaklaşım ile elde edilen dizaynların yaygın olarak kullanılan seyrek anten dizilimlerine göre, geniş bir SNR aralığında daha iyi görüntü oluşturma kalitesi sağlayabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Wideband near-field imaging is an emerging remote sensing technique in various applications such as airport security, surveillance, medical diagnosis, and through-wall imaging. Recently, there has been increasing interest in using sparse multiple-input-multiple-output (MIMO) arrays to achieve high resolution with reduced hardware complexity and cost. In this thesis, based on a statistical framework, an optimal design method is presented for two-dimensional MIMO arrays in wideband near-field imaging. Different optimality criteria are defined based on the image reconstruction quality obtained with the final design. An algorithm called clustered sequential backward selection is used to perform the optimization of the chosen criterion over all initial locations of antenna elements. The developed framework also allows incorporating different practical considerations into the design such as synthetic apertures and antenna patterns. The performance of the approach is illustrated for a microwave imaging application. The designs obtained for different observation settings are compared with some commonly used sparse array configurations in terms of image reconstruction quality. Numerical simulation results suggest that the approach can yield designs that outperform conventional sparse array configurations in terms of image reconstruction quality for a wide range of SNR.