Juglonun salatalıkta (Cucumis sativus) antioksidan enzim aktiviteleri ve gen ifadeleri üzerine etkileri
Activity and gene expression analysis of antioxidant enzymes in juglone applied cucumber
  1. Tez No: 506384
  2. Yazar: EZGİ CİBALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOCAÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Genetik, Science and Technology, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında Salatalık bitkisi tohumlarına farklı konsantrasyonlarda Juglon uygulanmıştır. Juglonun bu tohumlar üzerinde çimlenmeye etkisi, antioksidan enzimlerin aktivitelerine etkisi ve bu enzimleri kodlayan gen bölgelerindeki anlatıma etkisi incelenmiştir. Juglona maruz kalan tohumlarda SOD, CAT ve APX enzimlerinin aktivasyonu genellikle 0,25 mM konsantrasyona kadar farklı oranlarda olmak üzere artmış; tüm enzimler için 0,5 mM konsantrasyonda düşüş gözlenmiştir. CAT enziminin gen ifadesinde 0,1 mM konsantrasyonda kontrole oranla artış; SOD enziminin gen ifadesinde yaprakta artış, kökte düşük ekspresyon; APX enziminin gen ifadesinde ise kökte 0,1 mM konsantrasyonda, yaprakta ise 0,5 mM konsantrasyonda artış gözlemlenmiştir. Yapılan korelasyon testlerinde: kök uzunluğu ile kökte APX gen ifadesi ile, gövde uzunluğu ile yaprakta SOD aktivitesi ile, kök uzunluğu ile yaprakta CAT gen ifadesi ile, gövde uzunluğu ile yaprakta SOD gen ifadesi ile, yaprakta APX aktivitesi ile kökte ve yaprakta CAT gen ifadesi ile pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Kök uzunluğu ve yaprakta SOD gen ifadesi, kökteki SOD gen ifadesi ile kökteki CAT aktivitesi ve yapraktaki SOD enzim aktivitesi arasında ise negatif korelasyon tespit edilmiştir. Bu çalışma sonuçlarının, gelecekte tarımsal uygulamalarda allelokimyasalların ürünlerde yaratabileceği hasarları azaltmak üzerine yapılan çalışmalara fayda sağlayabileceği yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Juglone was applied to cucumber plant seeds at different concentrations. The influence of the juglone on germination on these seeds, the effect on the activity of antioxidant enzymes and the effect of expression in the gene region encoding these enzymes have been examined. In seeds exposed to juglone, the activation of SOD, CAT and APX enzymes was increased at different rates, usually to a concentration of 0.25 mM; there was a decrease in the concentration of 0.5 mM for all enzymes. We observed increase in expression of CAT enzyme at 0.1 mM concentration relative to control; and for the SOD gene expression we observed increase at the leaves and decrease at the roots. For the gene expression of APX enzyme, an increase was observed at the concentration of 0.1 mM in the root and 0.5 mM in the leaf. In the correlation tests made: we detected positive corelation between root length with APX gene expression in the roots, stem length with leaf SOD activity, root length with CAT gene expression in the leaf, stem length with leaf SOD gene expression, leaf APX activity with root and leaf CAT gene expression. There was negative correlation between root length and leaf SOD gene expression, root SOD gene expression and root CAT activity and leaf SOD enzyme activity. It can be interpreted that the results of this study may be useful in future studies on reducing the damage that allelochemicals may cause in agricultural products.