Türkiye'de traktör yıllık kullanım süreleri ve ürün deseni ile ilişkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 50639
  2. Yazar: ÖZLEM URSAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜNAL EVCİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
6. ÖZET Bu arastana Türkiye geneli, tarım bölgeleri ve iller itibarıyla güç grupları da dikkate alınarak traktör yıllık kullanım süresinin belirlenmesi amacıyla E. Ü Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Ana Bilim dalında yürütülmüştür. Türk tarımında vazgeçilmez bir güç kaynağı olan traktör ve traktör kullanımı sürekli gündemde tutulan ve hatta en fazla tartışılan konulardan biridir. Mekanizasyon planlaması konusundaki çalışmalarda traktör en önemli kriterdir. Mekanizasyon planlaması çalışmaları için yıllık kullanım süresi,ekonomik ömrü,ortalama traktör gücü,ortalama yaşlan olmazsa olmaz niteliğinde temel verilerdir. Bu çalışmada sözü edilen verilerden yıllık kullanım süresinin tespitine çalışılmış. Bu amaçla ülkemiz traktör parkında en büyük paya sahip olan ve halen üretimde bulunan iki kuruluştan biri olan Türk-Traktör A. Ş firmasının ürettiği Türk-Fiat marka traktörler ele alınmıştır. Araştırmada 1989-1994 yıllarında, l yıllık garanti kapsamında bakım için servise gelen 6849 adet traktöre ait bakım formlarına kaydedilmiş olan kullanım süreleri esas alınmıştır. Bu formlardaki teslim tarihinden başlayarak 10, 11, 12 ve 13 ay kullanıldıktan sonra bakım için servise gelen traktörler değerlendirmeye dahil edilmişlerdir. Yıllık ortalama kullanım süresi hesaplamasında 12. aya ait veriler kullanılması gerekirken, veri tabanı genişletilerek daha sağlıklı sonuçlar vermesi amacıyla yukarıda belirtilen 12. ay dışındaki veriler de çalışma kapsamına alınmıştır. Bu aylardaki traktörlere ait kullanım süresi değerleri iki şekilde değerlendirilmiştir: a)Bakım kartlarından okunan (mutlak) kullanım süresi değerleri. b)Ortalama günlük kullanım sürelerinin yıla (365 güne) oranlanması suretiyle hesaplanan (indekslenmiş) kullanım süresi değerleri. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda (E.Ü Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün geliştirdiği Tarist programında çoklu t-testi) mutlak ve indekslenmiş değerlerle Türkiye geneli * tarım bölgeleri ve iller itibariyle elde edilen kullanım süreleri sıralaması arasında bir paralellik olduğu gözlenmiş ve söz konusu olabilecek hatalar ortaya çıkmamıştır. Böylece yıllık kullanım süresinin tespitinde indekslenmiş değerlerin alınmasının daha doğru olduğuna karar verilmiştir. Buna göre indekslenmiş değerler ile Türkiye genelinde ortalama yıllık kullanım süresi 624(h) bulunmuştur. Tarım bölgelerinde kullanım süresi en fazla 5. Bölge (Kuzeydoğu)'de ve ö.Bölge (Güneydoğu)'de en az 7. Bölge (Karadeniz)'sinde elde edilmiştir. İller için yapılan incelemede en fazla kullanım süresi Kars, İğdır illerinde, en az Kocaeli ilinde elde edilmiştir. Yıllık kullanım süresinin güç grupları itibariyle değişiminde genel olarak daha güçlü traktörlerin daha uzun sürelerle kullanıldığı sonucu elde edilmiştir. Ele alına güç grubu (0-44KW, 44-59KW, 59+KVV) için yıllık kullanım süreleri ortalama değerleri sırasıyla 736 (h); 574 (h); 529 (h) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
43 7.SUMMARY This study has been carried out by Ege University's Department of Agricultural Machinery, and aimed at determining the work hours of a tractor per year with respect to the power capacities reported in provincial areas and in agricultural regions and all over the Turkiy in general. As a main source of power in Turkish farm, the tractor and its employment has always been discussed. Tractor is the most important criteria in the studies aimed at machinery planning. The yearly work hours, the service life, the average tractor power, and the average ages are sine qua nons in the studies carried out for machinery planning. In this study the yearly work hour calculations are dealt with.In this context context we considered the tractors brand marked Turk-Fiat produced by Türk-Traktör A.Ş. which has the largest share in the Turkish tractor park and one of the two manifactures currently operating. This study is based on the work hours indicated on the maintenance records of 6859 tractors kept in one year guarantee periods in the years between 1989-1994. 10,11,12 and 13 month old tractors that demended the maintenance service are included inthis city. While it is necessary to use the datas recorded for 12 mont old tractors in calculating the yearly average work hours, those datas recorded in for other than 12 month old tractors are also included in order to expand tha data base enjoyed in this study. Work hour figures for 10.11.12 and 13 month old tractors are considered in two aspects: a)The absolute work hours figures read on the maintenance records b)Work hours figures calculated by means of proportioning average daily work hours to the 365 days of the year. As a result of the statistical analysis we have seen that the work hours figures with respect to provincial areas, agricultural regions and all over the Turkey in general are palalell to the values given in the“a”and“b”aspects above. Therefore we concluded that it would be much more proper to use the values cited in the phrase“b”above, in calculating the yearly work hours figures. So we have calculated average yearly work hours to be 624 hours all over the Turkey in general. The maximum work hours are seen in the 5 th (North east of Turkey) and 6 th (South west) agricultural regions and the' minimum values are encountered in the 7 th (Black sea) agricultural regions.44 The maximum work hours are seen in the provinces of Kars and İğdır, while in the province of Kocaeli Onthe other hand among the 0-44 KW, 44-59 KW and 59 +KW tractor groups, maximum yearly work hours figures are seen in the 59+ KW tractor group. These results are highly realiable and provides in valuable statistical datas pertaining to yearly work hours. We hope that these results shall cast some light on the future studies on the farm machinery planning.