Tire ilçesinin ova köylerindeki tarım işletmelerinde traktör kullanım kapasitesini etkileyen faktörler ve verimlilik açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 7810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
50 7. ÖZET VE SQHUC Tire ilçesi traktör ve diğer aletler açısından ol dukça zengin bir yöremizdir. Türkiye çapında yüz hektara 2,7 traktör düşerken, bu İzmir ilinde 4.8, Tire ilçesinde 8.4 ve arştırma sahasında 18.2'ye kadar çıkmaktadır. Bu oldukça yük sek bir rakamdır. Örneğe dahil olan işletmelerin alet ve ma kine ortalama sermayeleri, toplam aktifde % 63083 ile birin ci sırada yer alan arazi varlığından sonra % 13.40' lık bir pay ile ikinci sırada yer almaktadır. Traktör ile gerçekleştirilen traktör iş günü kapa sitesi, normal kapasite olan yıllık 100 günün 63.68 trak tör iş gününü kullanmaktadır. Yani % 36' lık bir kapasite boş luğu vardır. Bununla birlikte gerçekleştirilen traktör iş gö nü kapasitesi, optimal traktör iş verimliliğine göre çok dü şüktür. Bu da gereksiz bir traktör varlığına neden olmakta dır. 15 traktörle yapılabilecek olan iş 41 traktörle yapıl makta ve işletme ekonomilerine gereksiz yüklen getirmekte dir. Bunlar yanında kapasite kullanımına arazi parsel sayılarının azlığı veya çokluğunun, arazi miktarının, ge nel olarak etkili olmadığı görülmüş, yine verimliliğin de genelde kapasite kullanımına ve dekara düşen beygir gücü ne bağlı olmadığı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak araştırmaya dahil olan işletmeler ge reksiz maklnalaşma yükünün altına girmiş, daha az traktör ve51 aletle yapılabilecek işler, daha çok masrafla, daha faz la araç-gereç kullanılarak yapılmıştır. BU tün bunlar da araştırmaya konu olan işletmelerde ve dolayısıyla Tire ilçesi ova köylerinde, işletme ekonomilerine gereksiz yük getirmiştir. Bu durum değişen teknolojiye paralel olarak böyle bilinçsizce devam ederse, her bakımdan çeşitli risk ler altında bulunan tarım sektörü, çok daha zor durumlar altına düşebilir.
Özet (Çeviri)
SUiwMARY AND CONCLUSIONS The distriok of Tire is a rich area from the point of tractors and other agricultural devices, while there are 2.7 tractors in every 100 hectares in Turkey, it is 4.8 in İzmir, 8.4 in Tire and it is even 18.2 in the inves tigation area, Shis is rather a high figure. The approximate capitals of agricultural devices and machinary in the ma nagements included in the sample »takes the second place with 13.40% after 63.83% of agricultural land that takes the first place. Tractor working-day capacity has been using 63.68 tractor working days out of 100 days, wich is the normal annual capacity. This means that there is a gap of 36%. Besides, the realized tractor working-day capacity is very low oomparet to optimal traotor work productivity. This creates an excessive number of tractors. A work to be done by 15 tractors is now done by 41 tractors and this brings an excessive load to the management economy. Apart from these it is observed that, exoessive or inadequate numbers of plots or the amount of the agri cultural land, do not generally effect the usage of the capacity. Again it has been clear that productivity does not generally depend on the usage of the capacity and the horse power per deoar. As a result, the managements included in this investigation, is under the load of unnecessary machinery.The work to be done by less tractors and machinery has been done by using more devices and spending more money. All of these brought excessive load to management economy in managements included jin the investigation and in the lowland willages of Tire. if this situation continues un knowingly, paralel to the changing technology, the agri cultural sector which is under different risks in every aspect, may go into a more difficult situation.