Kültür mantarı (agaricus bisporus)'nın tohumluk misellerinin üretime uygun materyal seçimi üzerine bir araştırma
- Tez No: 50640
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL TÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Araştırma, 1994-1995 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait laboratuvarlarda bazı ortamların tohumluk misel üretimine uygunluğunu saptamak amacıyla yürütülmüştür. Denemede ana kültür olarak Agaricus bisporus türüne ait U1 çeşidinden alınan dokuların, patates dekstroz ağar (PDA) besin ortamında çimlendirilmesiyle elde edilen miseller kullanılmıştır. Tohumluk misel üretiminde kullanılan ana materyaller olarak buğday, torf, arpa kırığı, malt çimi, malt küspesi ve iri taneli tarımsal perlit kullanılmıştır. Denemeye alınan bu ortamlar ve yapılan karışımlar şunlardır: 1.Malt çimi ortamı8. Buğday ortamı (kontrol) 2.Malt küspesi ortamı9. Arpa kırığı ortamı 3.Malt çimi + Perlit (1:1)10. Torf ortamı 4.Malt küspesi + Perlit (1:1)11. Torf + Perlit (1:1) 5.Malt çimi +Kepek +Perlit (1:1:1)12. Torf + Perlit (2:1) 6.Malt k. +Kepek +Perlit (1:1:1)13. Torf +Kepek +Perlit (1:1:1) 7.Perlit+Kepek ortamı14. Çay ortamı Değişik reçetelerle hazırlanan bu ortamlar pH' lan düzeltildikten sonra 500 mi. lik cam şişelere şişe hacminin 3 / 4' ü oranında doldurulmuştur. Şişeler sterilize edildikten sonra istenen sıcaklık düzeyine ulaştığında patates dekstroz ağar (PDA) besin28 ortamından alınan 1 cm2 lik parçalar her bir şişeye bir parça olacak şekilde steril koşullarda aşılanmış ve 23-24 °C lik sıcaklıkta inkübasyona bırakılmışlardır. Misellerin gelişme durumlarının saptanmasında, şişelerin tamamının miselle sarıldığı gün sayısı esas alınmıştır. Deneme her uygulamada 24 şişe yer alacak şekilde, 4 tekerrürlü olarak tesadüf parselleri deneme desenine uygun olarak yürütülmüştür. En iyi gelişmenin sağlandığı ortamlar PE-MA (Foça- Izmir) mantar işletmesinden temin edilen at gübresi + tavuk gübresi esaslı komposta % 1 oranında aşılanarak tohumluk misellerin kompostu sarma süreleri saptanmıştır. Araştırma sonuçları gerek tohumluk misel hazırlığı gerekse ön gelişme döneminde, günümüzde en çok kullanılan dane ortam materyali olan buğdaya alternatif olarak perlit + kepek karışımı ve kısmen de arpa kırığının başarıyla kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
29 *. SUMMARY This investigation was conducted at the Horticulture Departmant of Agricultural Faculty, Ege University, in 1994 and 1995 in order to determine the suitibility of some media for spawn production. The mycelium of strain U1 for spawning was propagated by tissue culture in potatodextroseagar ( PDA ). The main substrates used for spawn production of cultivated mushroom were wheat, peat, crushed barley, germinated malt, malt meal and perlite. The following media were used in this experiment : (1) germinated malt, (2) malt meal, (3) germinated malt-iperlite (1:1), (4) malt meal «perlite (1:1), (5) germinated malt -»wheat brarnperlite (1:1:1), (6) malt meal + wheat branf perlite (1:1:1), (7) perlite + wheat bran (1:1), (8) wheat grains ( control ), (9) crushed barley, (10) peat, (11) peat+ perlite (1:1), (12) peat+ perlite (2:1), (13) peat+ wheat bran+ perlite (1:1:1) and (14) tea. They were filled up to 3A of half - liter bottles then after sterilized. After cooling, the bottles were inoculated with A. bisporus strain U1 and incubated at 23-24 °C. The speed of the mycelial growth showed the performance of the media. The experiment was carried out according to randomized parcels design with 4 replicates. The media which gave good results were spawned as 1 % to the compost30 including horse and chicken manures provided from PE-MA private mushroom plant, and the time for spawning was determined. The research results proved that as alternatives to wheat which is the most widely used medium in spawn production, perlite and wheat bran and to a certain extent crushed barley can be used.